| Anonimuserr a întrebat:

Cate grade are alcool medicinal albastru adica spirtul?

Mai am o intrebare, stie cineva un dezinfectant puternic al suprafetelor care este folosit prin spitale etc pentru a dezinfecta de virusi microbi? Si de unde s-ar putea cumpara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

In principiu, ar trebui sa aiba 70 grade! Dezinfectantul din spitale este Mikrozid si-l poti cumpara de pe: http://www.farmablu.ro/antiseptice-dezinfectante sau altele. Pt acasa mai poti folosi si Igenol, are un miros super si am inteles ca-i cool! Ai grija de tine!

3 răspunsuri:
| ma3 a răspuns:

Cam 70 de grade. rivanol, farmacie

| raluka66 a răspuns:

Daca vrei sa dezinfectezi o suprafata a corpului foloseste betadina sau apa oxigenata daca in rana ai praf/mizerie.

| DumnezeuIntrebarilor a răspuns:

Depinde si de rana. daca e cu mizerie si sa o cureti trebuie sa folosesti Apa oxigenata si dupa sa pui Rivanol sau Alchool Iodat, e foarte bun. Mai scump cu vreo 3-4 lei ca rivanolul dar e foarte bun.