| AlexAL275 a întrebat:

Mă întrebam dacă cumva aș avea o rană și nu aș avea alcool sanitar, cu ce aș putea dezinfecta rana? Cu vodka, nu? Merg și celelalte băuturi sau doar vodka? Parfumul ar putea fi bun la fel ca spirtul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu tinctură de iod.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Parfumul in loc de spirt NU e bun, nu folosi niciodata. Daca nu ai alchool medicinal mai bine curata rana doar cu apa calda si pui un pansament sa nu se mai murdareasca.

| tudor565 a răspuns:

Orice ce conține alcool e un bun dezifectant "medicinal"!?

| AlexAL275 explică (pentru tudor565):

Eu așa știam, vodka se mai poate folosi și pentru asta.

| tudor565 a răspuns (pentru AlexAL275):

Ce te face sa crezi ca vodka nu contine alcool?

| AlexAL275 explică (pentru tudor565):

Conține, dar eu mă refeream că și ea s-ar putea folosi ca dezinfectant.