| Goldenboy97 a întrebat:

Cate grame de proteine contine 100g nuci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Penisu a răspuns:

Nucile conţin, la 100 g, 15 g de proteine, 60 g de lipide, 15 g de glucide şi 2, 4 g celuloză. În plus, sunt bogate şi în sodiu, potasiu, calciu, magneziu, clor, fosfor, sulf, fier, cupru, zinc şi iod. Pot fi definite ca o colecţie de minerale şi vitamine. Au din belşug vitaminele C, B1, B2, B5, vitamina PP şi caroten.

| Goldenboy97 explică (pentru Penisu):

Mutumesc, ciudat nume ai.

| Penisu a răspuns (pentru Goldenboy97):

Cu placere

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

100 gr nuci conţin 15-21 gr proteine, vezi linkul :
http://calorii.oneden.com/Calorii-Nuci.html

http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Toate cele bune.

| TofanCristi a răspuns:

15 g de proteine.