| osimplafataaaa a întrebat:

Cate kalorii trebuie sa mănânce un copil de 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Saiko10 a răspuns:

Pentru a iti mentine greutatea 1200 de calorii, pentru a slabi, mai putin sa spunem 900 de calorii, pentru ingrasare, mai mult sa zicem 1500 de calorii. dar vezi ca daca faci exercitii sau efort fizic mai mult vei arde niste calorii in plus si va trebuii sa compenzezi cu mai multe calorii.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cat de inalt si cat cantareste acel copil.
Daca este supraponderal (grasut sau obez) trebuie sa manance jumatate din caloriile unui copil normal.

O fetita de 14 ani cu inaltimea de 1.56m ar trebui sa aiba maxim 46 de kg.

| sierra1 a răspuns:

La paișpe ani, papi tot ce-ți pună mă-ta in blid!

| Alexandru021 a răspuns (pentru sierra1):

Alt răspuns dat la mișto...chiar nu știu ce vrei sa demonstrezi. Câștigi ceva de pe urma răspunsurilor inutile pe care le dai? Ai vreo satisfacție în momentul în care le postezi?

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru021):

Alexică mamă, tu ești pe post de contor sau și tu papi calorii cu lingurița?

| sweetys a răspuns:

1200 este minimul la care organismul funcționează corect. Sub 1200 încep sa apară probleme, deregrali hormonale și digestive, organismul intra în modul de depozitare și te trezești ca te îngrași. Și asta cu calculatorul caloric este pentru persoanele peste 18 ani. Pana la vârsta de 18 ani corpul încă este în dezvoltare. Cel mai bine evitate alimentele de tip fast food, sucuri, prăjeli și alte rontanele. Și mâncat cât mai variat.

| Saiko10 a răspuns:

Spune sexul, greutatea si inaltimea si iti spun.

| osimplafataaaa explică (pentru Saiko10):

Este fata, are 47 de kilograme si 1.56 la înălțime deci?

| Saiko10 a răspuns (pentru osimplafataaaa):

Pentru a iti mentine greutatea 1200 de calorii, pentru a slabi, mai putin sa spunem 900 de calorii, pentru ingrasare, mai mult sa zicem 1500 de calorii. dar vezi ca daca faci exercitii sau efort fizic mai mult vei arde niste calorii in plus si va trebuii sa compenzezi cu mai multe calorii.