| AvalohAlyn a întrebat:

Cat timp alocati somnului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut! Bună întrebare... din păcate de la o vreme încoace nu mai am o oră fixă la care să adorm şi nici un interval stabilit. Mi s-a întâmplat să dorm şi 10 minute/noapte (dacă ăsta mai poate fi numit somn). De obicei îmi place să mă duc la culcare cam pe la ora 22 şi să mă trezesc la 9 a doua zi, dar foarte rar reuşesc să fac acest lucru. În general adorm la ce oră apuc şi încerc să mă trezesc până în ora 10, maxim 12. Sunt conştient că nu fac bine, însă mă rog la Bunul nostru Dumnezeu să-mi dea putere ca să rezist! happy

24 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

8 orehappy.

| Leea1234 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine...eu i-as aloca tot timpul din lume...imi place sa dorm...
dar din pacate (sau din fericire)dorm cam 8-9 ore pe noapte ...si cateodata 2ore ziua...pe la 17:00, asta daca am timp... yawn

| alecs871 a răspuns:

Cred ca e sarbatoare cand apuc sa dorm mai mult de 8 ore.
Nu pot sa adorm mai devreme de 12, ma trezesc pe la 7 jumate cand ma duc la munca, si in zilele cand ma duc dupa-masa, mai mult de ora 10 nu pot sa dorm ( asta cand ma culc dupa ora 2)
Si nici nu imi mai aduc aminte de cand nu am mai tras un pui de somn dupa-masa, cred ca sunt mai bine de 3-4 luni de cand nu am mai facut asta straight face

| Brotacelu a răspuns:

In ultimele 2 saptamana m-am culcat intre 4-5 dimineata si m-am trezit la 12 .cam asa, de obicei dorm sub 8 ore, nici daca ma bati nu pot dormi mai mult laughing)

| Gabry a răspuns:

8-9 ore in timpul saptamanii si in weekend 10-11 orebatting eyelashes

| Aurelia a răspuns:

In timpul saptamanii 8 ore, iar in weekend 9 ore. O diferenta de 1 ora, insa nu imi place sa stiu ca dorm mult, fiindca ma gandesc ca pierd ziua dormind(asa cum faceam in vacanta mare).

| Clutsky a răspuns:

Cat imi cere corpul, nu-i pot aloca un numar de ora anume, ma culc cand mi-e somn si ma trezesc cand nu-mi mai e (sunt la facultate...si asa am facut de cand ma stiu, nimic nu ma obliga sa ma trezesc daca nu m-am odihnit!)

| Kidu a răspuns:

De obicei 9-10 ore.happy

| putzulica a răspuns:

8-9 ore.

| buli a răspuns:

Cat se nimereste, de obicei somnul de noapte e obligatoriu. Orice om trebuie sa doarma 8 ore pe noapte intre ora 9 si ora 4, daca nu ma insel.
In orice caz, somnul este obligatoriu in viata unui om.

| daniDeeDee a răspuns:

Cel putin 8
cel mult 12-13

| liviu00 a răspuns:

6 in medie

| Mony_4137 a răspuns:

Cam 6-7

| Raiden a răspuns:

De regula 7 ore.Scoala.straight face

| faranume a răspuns:

Vreo 7-8 orewinking
tu?

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Eu abia daca aloc 5 ore i-)
desi ar trebui sa aloc vreo 8, 9 ore. sad
da` ce sa-i faci, n-am timp... sad

| I.Love.Football a răspuns:

In medie intre 6 si 7 ore. Din cauza programului f diferit pe care il am...dorm pe reprize de cate 2-3 ore laughing... deci f rar mi se intampla sa dorm mai mult de 5 ore incontinuu.
Daca ar fi dupa mine as dormi mai putin, dar din pacate cand "activitatea" te epuizeaza, ai nevoie si de somn. rolling on the floor

| tpufpe a răspuns:

Este o vorba: m-am nascut obosit si traiesc sa ma odihnesc... 9ore

| shineofblood a răspuns:

Cam 8-9 ore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9 ore. Mai putin nu-mi reuseste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer... nu acord prea mult timp somului, viata e prea frumoasa. O viata ai s pe aia sa o dormi, deci dupa mine e ceea ce e binehappy
Uneori ma trezesc greu, sunt obosita uneori stresata dar asta nu conteaza.
Sunt convinsa ca gandesc gresit, si nu este nevoie de reprosuri happy
Dar ma bucur de tinerete cat se poate nu vreau sa am nici un regert... Deci rapsuns concret : maxim 8 ore "MAXIM"
acum intrebare capcana. tu cat dormi?hee hee
Mult succes kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8-9 ore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ador sa dorm... intre 12 si 14 ore, mai putin f rar,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna