| andreipetresu a întrebat:

Cate ore trebuie sa doarma un copil de 13 ani?
La ce ora ar trebui sa se culce?
E normal sa doarma dupa masa de la 16-18 si apoi sa se culce de la 1 noaptea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdyExpert a răspuns:

De obicei un copil de 13 ani ar trebui sa doarma 9 ore. Daca nu oboseala se instaureaza in corp si nu va putea fi complet atent la ore, daca este elev. Ar trebui sa se culce maxim la ora 10 pentru a fi in forma pentru ziua urmatoare. Nu este normal deoarece corpul se obisnuieste cu acel lucru si de exemplu cand vine odata foarte obosit de undeva nu va putea sa adoarma.

| marianalexandrescu a răspuns (pentru BogdyExpert):

Tot ce spui e gresit. Eu sunt doctor pediatru in Bucuresti si un copil trebuie sa doarma 8 ore (minim).

8 răspunsuri:
| GulubuntzBudulush a răspuns:

Copii trebuie sa doarma cam 10 ore (2-14 ani). Adulți (19-65 ani) trebuie să doarmă cam 8 ore. La prunci, adolescenții și bătrâni sunt norme speciale ar fi bine să te interesezi (

| ApolloO0 a răspuns:

Pai un copil trebuie sa doarma in fiecare seara cate 8 ore(nu mai putin)...deci cam pe la 10 jumatate culcate

Daca dormi la amiaza e posibil sa nu iti mai fie somn si sa te culci la 11.Deci vezi cum iti organizezi timpul incat sa dormi 8 ore in fiecare noapte. Funda?

| info9993 a răspuns:

Nu e normal sa doarma la amiaza asa mult, e necesar doar o simpla odihna de jumate de ora, citeste mai desfasurat recomandarile http://infopages.md/cite-ore-trebuie-sa-dormi/

| ThisIsMeJustMe a răspuns:

Eu dorm dupa-masa de la 16 la 18 si ma culc cel tarziu la ora 21, iar dimineata parca sunt zombi. Deci nu cred, dar fiecare cum vrea.

| marianalexandrescu a răspuns (pentru ThisIsMeJustMe):

Cred ca tu ai probleme cu organismul de ti se intampla asa. Eu sunt doctor chirurg, pediatru si stiu sigur ce un copil trebuie sa doarma cel putin 8 ore. Nu conteaza la cat doarme seara daca nu se simte obosit a doua zi.
Daca nu aveti experienta mai bine sa va retineti din a posta mesaje.

| ThisIsMeJustMe a răspuns (pentru marianalexandrescu):

Nu am experienta, dar am pus parerea mea straight face E o tara libera.

| marianalexandrescu a răspuns:

Buna ziua.
Sunt doctor universitar pe pediatrie.
Dupa mine, e normal ca un copil de 13 ani sa doarma 8 ore zilnic.
Nu conteaza ce intervale.
Iar daca doarme 2, 3 ore dupa masa, nu conteaza la cat se culca seara, doar sa doarma 8 ore.
Si eu am un copil de 15 ani care doarme 7 - 8 ore si e complet sanatos.