| TMNT2013 a întrebat:

Cate proteine contin un ou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SmartLier a răspuns:

Raspuns:
-Un ou mic are 5 grame de proteine
-Un ou mare are 6 grame de proteine
-Un ou foarte mare are 8 grame de proteine (ala la care scrie jumbo pe cutie)

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Un ou de găină conţine 14 gr proteine/100 gr ouă - vezi linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Toate cele bune.

| blackworld a răspuns:

In functie de marimea lor, ouale au urmatorul profil nutritional:

Ou mic (38g): 5 grame de proteina, 4 grame de grasimi, 54 calorii
Ou mediu (44g): 6 grame de proteina, 4 grame de grasimi, 63 calorii
Ou mare (50g): 6 grame de proteina, 5 grame de grasimi, 71 calorii
Ou si mai mare (56g): 7 grame de proteina, 6 grame de grasimi, 80 de calorii
funda? happy