| anonim_4396 a întrebat:

Cateodata in diferite pozitii, imi aud oasele cum au un scartait.De exemplu daca stau intr-o anumita pozitie, si misc gatul, se aude sunetul prin os(nu se aude prin exteriorul urechii), ca un mic cârâit...asta nu mereu.Sau daca stau in acea pozitie, in care se aude acel sunet, nemiscat cateva secunde si apoi incerc sa misc gatul, o forta foarte mica dar observabila se opune miscarii, la inceput.
Ce imi recomandati? Este ceva normal, sau ar trebui sa actionez intr-un fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

E normal. Si mie imi mai scartaie oasele cateodata. N-ai de ce te ingrijora!

| metamorfoz a răspuns:

Aia cu "articulatiile dintre oase" a fost tare! tongue
Stiu ce spui de "scartaitul de la gat"...si eu il am, doar ca tu pui problema in asa fel incat lumea isi inchipuie ca-ti trosnesc cate chestii prin gat...Noah, e o usoara scartzaitura si asta doar daca stai nemiscat cateva minute bune si apoi misti capul foarte putin ca daca il misti brusc spre stanga sau spre dreapta nu o sa mai auzi nimic... ia incearca! tongue
E normal, nu te mai panica si tu din toate cele... E normal sa auzi scartzaituri mici in articulatii. Unii medici le asculta si cu stetoscopul... big grin

| CrucifiedCountess a răspuns:

Eee...esti tu prea dur cand stai in pozitia aia...

| Puiutz a răspuns:

Aii si eu patesc asa:-l. doar ca la genunchi.parca se blocheazalaughing). e aiurea.ca doare putinstraight face. stau nemiscata putin.si incet, incet incerc sa-l misc.
Chiar si azi am patit asa.
Ce sa faci.se intampla`. sportul ajutahappy.
Byee`wave:*

| aysun a răspuns:

Mai mult sport si ai grija la alimentatie. Nu te juca cu articulatiile dintre oase...

| metonst54 a răspuns:

Mi se mai intampla din cand in cand nu-ti fa griji

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am problema asta la ceafa, si e destul de inspaimantatoare - una e genunchiul si alta e capul... trebuie sa-mi fac curaj sa merg la medic.

| marcflo a răspuns:

Probalil sa fie o mica lipsa de calciu? Iti place laptele?

| gerasaslan a răspuns:

Si mie mi se intampla cam des sa imi scartaie incheiaturile si genunchii.Recomand sport si o alimentatie corecta:-s

| cameliav a răspuns:

Neaparat trebuie sa te apuci de sport. e cam devreme sa ti se erodeze oasele nu crezi?