| SaveTheNature a întrebat:

Cati bolnavi de
cancer
diabet
sida
hepatita(abcd)
hipertensiune
de inima
glande
exista pe planeta?
Care sunt metodele prin care putem evita aceste boli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Abstinenta de la actul sexual, pana intalnim persoana potrivita si in conditiile potrivite.

Majoritatea bolilor majore se transmit doar prin contact sexual (vezi HIV, vezi hepatitele cu probleme, vezi herpesul).
Pentru ca sa prevenim cancerul trebuie sa renunta la factorii toxici (ceea ce nu este intotdeauna posibil) sa mergem periodic la controlul medical, si sa mancam cat mai sanatos.
Regimul de viata sanatos te fereste si de bolile de inima cauzate de regula de hipertensiunea arteriala si/sau dislipidemie.
Tot regimul alimentar sanatos ne fereste si de diabet.

| SaveTheNature explică (pentru IMC90):

Ti-am dat funda caci ai raspuns foarte frumos.
Totusi ce este dislipidemia? si cine ajunge sa aiba aceasta boala si de ce?

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

M-am exprimat un pic gresit cand am zis de acele boli ca se transmit numai prin contact sexual. Ele se pot transmite si prin sange (vezi schimburile de seringi la persoanele care consuma droguri injectabile). Transfuzii banuiesc ca nu fac adolescentii intre ei laughing

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

In limbaj popular, inseamna un exces de grasimi in sange (colesterol, trigliceride, lipide)
Mai folosit este termenul de hiperlipidemie.

4 răspunsuri:
| Toshima a răspuns:

Poi un stil de viata sanatos, cred si nu cred ca stie cineva cati astfel de bolnavi sunt.AZi numeri unu si maine ai 6 you understand?