| SaveTheNature a întrebat:

Funda! Care sunt cele mai eficiente metode prin care putem sa evitam bolile pana la sfarsitul vietii?(pana la batranete de ex)
Ma refer la boli percum:
-cancer
-diabet
-boli de inima
-boli de ficat( hepatite etc)
-boli de rinichi
-boli cardiovasculare
-alte boli interne.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MyObsession a răspuns:

Cancerul,nu am habar cum putem să ne ferim de el.
Diabetul-nu mânca mult zahăr,dulce.
Boli de inimă-alcool
Boli de ficat*hepatită*- Nu fuma,spală-te mereu pe mâini, nu pune mâna pe mizerie etc.
Boli de rinichi&boli cardiovasculare- trebuie să mă interesez mai mult despre bolile acestea, chiar nu ştiu.

| laury4ever a răspuns:

Probabil cu totii ne-am dori sa stim o anumita `reteta` care sa ne fereasca de astfel de boli. Insa din pacate nu cred ca exista asa ceva. Apar din ce in ce mai multi oameni cu astfel de probleme si eu tind sa cred ca, cauza principala ar fi stresul iar acesta nu prea poate fi evitat. Probabil poti incerca sa mananci cat mai sanatos,, spor si sa faci controale medicale cat mai dese in caz de aparitia acestor boli sa fie depistate la timp si eventual tratate. Daca cumva afli cum poti preveni aceste boli sa ne impartasesti si noua secretul desi eu cred 99% ca nu totul tine de noi sa nu ne imbolavim, ci mai sunt implicati si alti factori care nu prea pot fi trecuti cu vederea. Mult succes!

| elNino212 a răspuns:

Mie unul sincer mi se pare o mare prostie sa traiesc in frica. Nu stiu despre restul, dar eu unul nu ma simt bine daca trebuie sa traiesc dupa anumite reguli, strictete in mancare, stil de viata etc. De ce sa te chinui sa eviti inevitabilul. Adica daca se va intampla se va intampla, nu te mai chinui sa eviti deoarece lasi viata sa treaca pe langa tine. Pana la urma e decizia ta si nu ma bag peste ea, eu doar mi-am spus punctul de vedere. SUcces!

| SaveTheNature explică (pentru elNino212):

Daca te lasi de fumat, si de mancarurile nesanatoase, si reduci consumul de alcool! Nu inseamna ca nu iti mai traiesti viata.
Sunt atatea lucruri frumoase de facutlaughing care nu iti vor afecta sanatateawinking