| bebitza a întrebat:

Cati dintre voi ati fost operati de apendicita?
Ce alimente nu e bine sa consumi in primele saptamani dupa operatie?
Doctorul a zis ca am voie sa mananc orice insa am auzit ca ar fi unele restrictii, care sunt acelea?
Cei care au fost operati, dupa cat timp nu v-a mai durut operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa nu soliciti sistemul digestiv macar o luna de la operatie, adica trebuie sa eviti cruditatile, alimentele care te constipa sau iti fac purgatie, lichidele acidulate si/sau dulci, sucurile naturale de fructe trebuie evitate si ele pentru ca dau aciditate gastrica si nu e bine.
Trebuie sa mananci supe de pui usoare si nu foarte fierbinti sau reci, carne fiarta tot de pui, peste rasol sau la cuptor, nicidecum prajit, trebuie sa eviti sarea si condimentele foarte aromate care excita stomacul, trebuie sa eviti tocaturile, carnea grea de porc sau oaie, dintre lactate este ok sa consumi branza proaspata, telemea, iaurt si sa nu consumi lapte care fermenteaza odata ajuns in stomac!
In rest ai grija sa nu fii alergica la anestezic sau la analgezicele folosite! Iti doresc sanatate, dupa cca 3 luni nici n-o sa-ti mai amintesti data exacta a operatiei!

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riscurile sunt : incurcatura de intestine (subtire) greata, frisoane si o posibila operatie de testine daca nu este respectat regimul provizoriu de doua saptamani. operatia te va mai doare o freme mai ales cand este nor. ca sa evitati durerile si conplicatiile tineti regim si fara efort DR ghirurg.Alexandra Popa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost operata acum 3 saptamana si doctora mi-a zis ca nu am voie varza fasole mazare sucuri cruditati carne prajita doar fiarta, nu am voie grasimi seminte de toate felurile adica si alune sau nuci si fara efort 45-50 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci chiar orice, de exemplu...eu nu am avut voie sa mananc prajeluri, mancare sarata si condimentata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doare in locul operatiei dupa 3 ani, cand tusesc!
De ce oare? Dar mai ales, de ce dupa 3 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 2 zile (dar trebuie sa am grija sa nu rad, sa nu tusesc sau sa nu stranut, etc. ) Madalina

| withoutme a răspuns:

Eu am fost. n-ai voie cruditati:fasole, rosii, varza, fructe, ...nu ai voie nici un fel de lichid acidulat,... o luna de zile ti regimul asta.

| kennedy a răspuns:

Ceao...fratele meu a fost operat de apendicita si i-a zis doctorul sa nu manance semintze cu coarja...si sa nu manance inghetata...deci cred ca nu ar trebui sa mananci nici tu... ok... ceao

| paulmarem a răspuns:

Salut, eu pe data de 10 la ora 12:30 am intrat la operatie cand a inceput sa ma opereze nu isi facuse anestezicu locat efectu si a inceput sa ma taie pe viu m-a pus sa misc picioarele si a vazut ca le pot chiar si ridica ii sa facut rau la doctor vazand ca am fost taiat pe viu (Au fost dureri groaznice pana ce doctoru s-a oprit si a realizat ce face) dar imediat mi-a facut anestezie totala si in 3-5 sec se invartea totul cu mine si nu mai simteam nimic dar nu am adormit dar nici constient nu eram auzeam totul dar nu realizam nimic din ce se intampla, toata operatia a durat o ora. Pe urma m-a dus la reanimare unde dupa ce ma dezamortisem putin si puteam sa vorbesc au inceput niste crampe insuportabile nu doresc la nimeni asa ceva care m-au terorizat 2 zile continiu cu toate ca au facut in prima zi 5 calmante si a doua zi 8 calmante si un antibiotic + un vacin pentru a nu se duce vreun chiag de sange la creier. A 3 zi m-am trezit fara nici un fel de durere abdominala sau de stomac etc. eram ca nou. Cand am ajuns acasa am iesit afara pe scaun la tualeta (acolo nu puteam ca nu este igienic ca acasa si nu mi-a venit nevoia ) dar in schimb nu sa petrecut nimic anormal. Doctorul mi-a spus in felul urmator sa manac :
Prima zi dupa operatie - doar glucoza si o mica gurita de apa fara a o inghiti.
A 2 zi - dimineata un paharel de ceai dar nu dulce sa il savurezi cat poti de mult dar sa nu te fortezi. La 2-3 ore iarasi dar trebui si o zeama ceva de supa de pui calduta nu foarte fierbinte cu un pic de paine prajita ( painea prajita nu se face coca in stomac si nu constipa ).Iar seara unul - doua pahare de ceiut (in caz ca nu va simtiti bine si va ieste foame cereti si glucoza).
A 3-ia zi -dimineata 1 iaurtel sau 2 la parnz o zeama de supa de pui cu paine prajita si seara barza proaspata cu piure si smantanica. Multa Sanatate.