| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Am 20 de ani. Acum 1 ora am simtit o ameteala vaga cand ma uitam la TV, m-am speriat si pana sa ajung la bucatarie am inceput sa am palpitatii si o senzatie de contractie in mana stanga (dar nu durere). Am stat un pic, mi-am revenit, dupa 25 de minute iar au inceput palpitatiile, senzatia de contractie vaga in mana si spate (dar nu durere), mi s-a uscat un pic gura si transpiram rece, dupa normal (asta mi-a zis un membru al familiei), ma speriasem ca mor si la rugamintea membrilor familiei de a ma linisti, m-am asezat si linistit iar acum sunt ok. Mi-am luat tensiunea si am 150/ 80 cu 80bpm. Sunt fumator si recent am luat tratament pe baza de mebendazol. Am mai avut un episod de genul cand eram mic, pe la 15 ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: am avut un atac de cord, atac de panica, reactii adverse de mebendazol?
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atac de panica!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic din toate acestea.

| Smmo a răspuns:

Te uitai la televizor. Atac de panica asa dintr-o data, de la ce sa fie, treci printr-o perioada foarte dificila?
Tratamentul cu mebendazol cand l-ai facut?
Mergi la medicul de familie si spune-i povestea, mai ales pentru ca s-a repetat. Daca crede ca este necesar, iti va da trimitere la cardiolog/internist.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Habar n-am! Du-te la medicul de familie!