| anonim_4396 a întrebat:

Ce reactii adverse are lecitina? Ea scade tensiunea arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu. Scade in schimb colesterolul

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu are efecte adverse sau nu se cunosc până acum la doza zilnica recomandata.
1200 mg.
In cazuri de supradozaj mai poți avea greata, voma, dureri de cap dar supradoza înseamnă depășirea cu foarte mult.
Practic, lecitina nu are efecte adverse și nici nu da dependenta.Din contra ajuta și la creier dar si la ficat(protejează ficatul că are colina)

| Donsavas a răspuns:

Nu modifica tensiunea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Singura reacție e că poți lua coronavirus mai ușor.

| Nume6 a răspuns:

Ca orice medicament poate provoca reactii adverse, nu neapărat tensiunea arterială, fiecare organism reactioneaza diferit la un medicament, cel mai bine e sa ti-o prescrie un medic care eventual o sa iti ceară ultimele analize la mână.

| doctorandus a răspuns (pentru Nume6):

Lecitina nu e un medicament. Se găsește de exemplu în ouă, iar în ciocolată și napolitane e folosită că emulgator.