| stanciu2nd a întrebat:

Cauze din care provine durerea de spate? In afara de postura incorecta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Orice efort exagerat care implica coloana. Daca ai carat in spate ceva, daca ai ridicat ceva greu. Sau diferite activitati zilnice care iti pot solicita coloana. De exemplu daca stai aplecat mult timp, daca urci multe scari, daca stai mult pe scaun. De la toate astea te poti trezi cu coloana deplasata sau cu hernie de disc pe care nu o tratezi decat prin operatie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In afara de postura incorecta, durerile de spate mai pot apare de la: ridicatul de greutati, miscari bruste sau necontrolate, alunecat sau sarit peste obstacole, aterinzand incorect, mers pe tocuri sau calcand stramb samd.

| GabyT10 a răspuns:

Durerile de spate pot fi de origine musculara, nervoasa, articulara sau osoasa. Depinde ce regiunea este afectata. Poti avea durerea joasă de spate sau lombară, durerea mijlocie sau toracică şi durere în partea superioară a spatelui, cervicală sau la nivelul cefei.Cauzele pot fi :hernia de disc,spamele musculare,osteoartrita,osteomielită,osteoporoza,scolioză, entorse şi luxaţii datorate suprasolicitării sau traumatismelor, spondilita, obezitatea, afectiuni renale.Eu ti-am enumerat doar cateva cauze.Nu stiu daca tu ai dureri sau ai intrebat doar de curiozitate. Daca ai dureri ce persista, eu te sfatuiesc sa mergi la medic.Iti doresc multa sanatate si o zi frumoasa.