| CuriosulDubios a întrebat:

Salut. De cam doua luni ma confrunt cu niste dureri de spate un pic mai sus de zona lombara aproape de mijloc. Ma doare doar cand ma rasucesc. Durerea provine de la ridicarea incorecta a unor greutati acasa. Am facut 6 luni de sala si totul a mers foarte bine insa cand a venit vara m-am apucat de exercitii acasa si am gresit la unul. De atunci durerea m-a mai lasat insa nu am acordat atentie si am fost la baschet, am mai ridicat niste greutati si durerea revenise chiar mai puternica. AM inceput sa aplic Voltaren si Puterea Ursurlui combinat cu masaj cu un aparat de la Teleshoping. Ieri am fost sa inot dar observ ca nu a fost de vreun ajutor. Deci nu ma doare cand alerg, cand dorm, decat cand ma rasucesc. Nu am fost nla doctor si nici nu vreau sa merg pentru ca raspunsul va fi pauza. Eu zilele astea voiam sa-mi fac iar abonament la sala. Cand merg la sala ma simt extraordinar si parca imi trece orice durere deoarece zona lucrata se pompeaza cu sange si se stie ca sangele este cel care vindeca. Imi este frica doar sa nu agravez situatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Cartilagiile dintre vertebre se rod.probabil tragi de fiare de la o varsta frageda.probabil daca intaresti muschii dorsali, la sala se va mai ameliora.dar ar trebui sa te duci la doctor.cu o radiografie ar vedea ce este acolo.