| anonim_4396 a întrebat:

Ce afectiuni poate indica o sangerare nazala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Sangerarile nazale pot avea mai multe cauze eu am suferit ani de zile si am fost si cauterizata de orlist si iar mi-a curs din alta zona, ele pot fi din cauza ficatului eu avusesem si 2hepatite si atunci imi curgea mai des in perioada aia, sau cardiacii, sau esti anemic(a), sau vasele tale de sange sunt foarte subtiri si se sparg usor in acest caz poti lua vitamina K care cred ca iti lipseste si e foarte buna pentru sangerari in combinatie cu vit. C si calciu, daca e vorba de anemie ar trebui si Fier sa iei, si mai poti lua TAROSIN pentru ca iti va intarii vasele capilare si nu vor mai fi asa de fragile sa se sparga, dar trebuie sa faci analize si sa mergi la dr.ca sa stii exact cauza care provoaca sangerarile, e din cauza ficatului ca atunci mai trebuie sa completezi tratamentul cu alte vitamine sau esentiale sau silimarina, sau esti asa din cauza anemiei si atunci trebuie si fier pe langa vit K, C si tarosin deci trebuie sa stii cauza dar ce ti-am scris eu oricum e bun si poate tot asta iti va scrie si dr dar trebuie sa vezi ce zice ca ai.mai poate fi si de la caldura sau tensiune vara sunt mai fragile vasele de sange se dilata si se sparg mai usor deci nu pot sa-ti zic exact ce ai doar ca aceste medicamente pe mine m-au ajutat.succes si sanatate!

| elena a răspuns:

Se cheama "epistaxis" si se cauterizeaza la medicul specialist.

| SweetCandy a răspuns:

Lispsa vitaminei A...am avut si eu probleme, am luat tratament si s-au rezolvat!

Multa sanatate!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Epistaxis.
Cauterizarea o face medicul orelist.
Sângerările masive de sânge pot apărea și la bolnavii de ciroză, leucemie sau hepatită, dar și la cardiaci când tensiunea arterială este foarte crescută.
Consumă fructe și legume proaspete pentru a crește rezistența vaselor de sânge.
Pa, pa.