| nasa50 a întrebat:

Raspuns urgent plz de la hemoragie nazala poti muri? este la a3a hemoragie nazala poate muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu. Poate doar daca ti-ar curge sange din nas incontinuu cateva zeci de ore. In fine, tine capul pe spate si asteapta sa treaca, Daca se intampla des, consulta un medic.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, stai linistit ca nu poti muri.
Din ce motive ai hemoragia? Te-ai lovit, sau a inceput fara un motiv anume? Si tu spui ca e a treia, dar in cat timp? Intr-o singura zi, sau?
Daca ti-a curs sange din nas de 3 ori intr-o zi fara nici un motiv, mai bine du-te la medicul de familie. Se poate sa trebuiasca cauterizata vreo vena din nas. Fratele meu avea probleme cand era mic (2-3 ani), si a spus doctorul ceva de genul ca avea mucoasa uscata si de asta era nasul mai sensibil, si a fost simplu de ''vindecat'', a trebuit sa ii introuca bucatele mici de unt in nas (ca sa ii inmoaie mucoasa). De atunci nu mai are probleme.

Astept sa imi raspunzi la intrebarile din prima parte din raspuns happy.

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Nu, stai linistit ca nu poti muri.

| Zenit313 a răspuns:

Ai tensiune, stai linistita!
Nu ai cum sa mori daca nu pierzi mai mult de 1 l de sange laughing
Trebuie sa mananci alimente bogate in vitamina K, pentru ca intareste vasele de sange!
Multa sanatate! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai un dram de creier în capul ăla te duci la doctor şi nu întrebi pe TPU.

| Hevnoraak a răspuns:

Nu mori, dar poate să fie simptomul unei boli, dacă hemoragiile apar des, sugerez un control medical.În ori ce caz un control ar descoperi eventualele probleme.

| Smileygirl23 a răspuns:

Conteaza motivul hemoragiei, cantitatea de sange cursa, daca a mai avut astfel de probleme, daca are si alte simptome etc. unii au pur si simplu o sensibilitate si le curge sange din nas destul de des.

| radupopa a răspuns:

De obicei trebuie sa te duci la un doctor foarte experimentat, deoarece de obicei altii iti spun ca fac bine si mai rau iti inrautatesc situatia.Pentru orice eventualitate incearca site-ul:
http://www.procto.ro/hemoragia-nazala/
Noroc.Primesc funda? :)

| GrigorieMas a răspuns:

De la orice hemoragie poti muri, daca nu este oprita. trebuie sa consulti, sau sa consulte un medic.

| onykka a răspuns:

Buna stai linistita ca nu mori am avut si eu ai un vas sau 2 sparte du-te la un medic sa te consulteze stai linistita ca nu patesti nimic o sa iti puna ceva acolo sa nu le mai ai asa subtiri dar ai grija sa nu te mai lovesti sau ceva de genu o sa iti explice acolo

| nasa50 explică:

Bunicul meu e la a3a hemoragie de la niste pastile si este la doctor si vroiam sa stiu multumesc pentru rasp

| Raniia a răspuns (pentru nasa50):

Bunicutul tau a facut o reactie adversa la ceva medicament-aspirina, anticoagulant, antiinflamator? Stai linistit daca a ajuns la doctor este in siguranta se va opri hemoragia si i se vor face toate testele necesare pentru stabilirea unui diagnostic. Daca este din cauza la vreun medicament medicul va reduce cantitatea sau stoparea administrarii.Totul o sa fie bine si te vei bucura din nou cu bunicutul tau.Nu te mai ingrijora!

| vasiliuyyu a răspuns:

Nu se poate muri.