| Oprea_Cristina_1981 a întrebat:

Ce afectiuni indica gandirea alb negru si cum te poti vindeca? Este o problema sufleteasca? Odata vindecat te simti liber? Poate fi o afectiune nevrotica sau doar o problema de personalitate?
Multumesc!
Astept un raspuns!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu esti singurul care gandeste asa, din ce observ eu majoritatea gandesc asa, minti inchise, limitate, credinte personale bazate pe NIMIC, trebuie sa mergi la un psiholog

| minrest a răspuns:

Cred ca prin ''gandire alb negru'' intelegi ca persoana care gandeste asa ori vede persoane, idei, ideologii ca foarte bune, ori le vede ca foarte rele. Intuitia ta e remarcabila, e vorba de o problema de personalitate; mai precis, o tulburare de personalitate. In primul rand poate fi personalitate dizarmonica de tip paranoid. Dar poate fi borderline, schizoida, schizotipala, antisociala. Contrar a ceea ce crede Donsavas, dealtfel un tip destept si informat, tulburarile de personalitate sunt boli grave si grele, care distrug viata suferinzilor si a celor apropiati. Daca e vorba de tine, un om care isi da seama ca are problema asta poate rezolva literalmente orice, mergi cu incredere la psihiatru. Daca e vorba de altcineva, ia usor distanta, si cauta sa-l indrumi spre psihiatru, dar nu iti face mari sperante. Iar daca am inteles eu gresit, e din cauza ca am avut date putine si cam neclare. Succes!

| Donsavas a răspuns:

Buna! Este o tulburare de personalitate specifica acestui tip de gandire. Se numeste ''tulburare de personalitate bordeline''
Dizarmonia asta se 'vindeca' prin psihoterapie,insa si medicatia poate ajuta in prevenirea suferintei psihice, daca exista.
Nu este o boala in adevaratul sens al cuvantului si acest psiho-diagnostic ti l poate confirma doar un psiholog clinician, un altul decat cel cu care urmezi psihoterapia. Cat despre medicatie, la nevoie, doar psihiatrul te ajuta in sensul asta.
Nu cred ca e nevoie sa faci investigatii despre asta daca te simti bine tu cu tine.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Mergi mai bine pe site-uri de specialitate, pe forumuri dedicate acestui subiect, ceea ce se v-a spune aici, mai mult te v-a deruta.

| AwGenetix a răspuns:

In primul rand nu cred ca este o afectiune sau problema. este evident, un fapt care tine de personalitate, si nu doar. tine mai mult de experienta acumulata in viata. o gandire alb/negru, este o gandire al caror raspunsuri sunt DA sau NU. Nu exista Poate sau nesigurante in raspuns.

Daca analizam modul de gandire al unui programator va fi o gandire de tip alb/negru. Daca A mai mare de zero atunci B = 5. nu exista nici o culoare intre alb si negru precum nici alte variante intre adevarat sau fals in exemplul de mai sus.

Nu stiu daca exista o "vindecare" in acest mod de-a gandi, dar asa zisa vindecare, poate fi mai mult o involutie decat o evolutie. Cat timp poti avea un caracter alb/negru, in unele situatii, si aici nu facem vreo aluzie la gandire sentimentala, esti superior.

De exemplu daca oamenii ar gandi alb/negru, deciziile ar fi clare, pentru fiecare acelasi raspuns, si nu s-ar tine cont de alte variabile..colorituri, inflorituri, sentimente.