Întrebare recomandată | ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce ajuta la buna functionare a cailor biliare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand sa nu mananci ca porcul. Daca problema persista, mergi la medic.

| Raven a răspuns:

Depinde care e problema. Dacă fierea e cudată/septată, doar regimul te ajută, evitarea alimentelor care nu-ți priesc.
Dacă e leneșă, te ajută plantele amare: anghinarea, păpădia, armurariul
Mai sunt de folos colebilul, fiobilinul
Trebuie făcut însă un eco pentru a vedea dacă nu sunt pietre, unele tratamente după ureche ar putea mobiliza calculii, declanșând o colică ori provocând o obstrucție

| brokxy a răspuns:

Cafeaua am citit ca ajuta.Si pe mine chiar ma ajuta. Sau bananele.Fructele. Carnea incetineste functionarea bilei deoarece are grasimi. Nu sugerez sa bei apa calda...O sa ai diaree. Eu asa am patit dupa ce am ascultat de sfatul stupid de la tv. Apa calda. da da apoi sa vezi ce te apuca diareea laughing laughing

| ALEXICAmarketing explică (pentru brokxy):

Ai avut piatra? Ai reusit sa scapi de ea?

| yeet914 a răspuns:

*Un pahar de apă caldă cu zeamă de lămâie
*O lingură de ulei de măsline cu câteva picături de zeamă de lămâie
*Un pahar de suc de mere organic
*2. Grepfrut, usturoi și ghimbir
* Ceai de păpădie(la asta nu prea sunt sigur)
*O salată revitalizantă pentru ficat și vezica biliară(alegi tu)
*