| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente bogate în proteine îmi pot cumpăra pentru a manca la școală? Îmi iau 2-3 batoane proteice dar nu găsesc ce sa îmi mai iau, ceva de 400-500cal care sa aibă măcar 20g proteine și sa nu fiu nevoit sa mestec 30 min la acel produs. Când vin de la școală mănânc fulgi de ovăz cu lapte și o banana. Chiar nu am mai găsit altceva, nici în carrefour, penny, lorimer, doar la produse de patiserie m-aș mai gândi, dar și alea au doar un crenvursti în ele. Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un pahar de Skyr, simplu si la obiect. De unde te-a palit nevoia asta apriga de proteine? https://world.openfoodfacts.org/product/20692230/skyr-natural-milbona

| Frank51 a răspuns:

Ai zeci de batoane de unde să alegi.
În sandwich poți pune cașcaval și șuncă, poți obține lejer 20gr/100.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Fa-ti shake ca este foarte usor sa alegi ce sa pui in el. Eu imi pun 30g si lapte si biscuiti si bag la blender. Si poti sa bagi branza topita are jumi juma proteine cu grasime

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Iati un corn si ceva suc ce atâta matematică pentru ceva de mâncare nu înțeleg

| Mogiojojo a răspuns:

Merge și un sendvis cu ouă fierte și ceva șunculiță.

| BabaOarba a răspuns:

Mancare de astronauti...

Hrana trebuie sa aiba de toate. Degeaba bagi proteine fara vitamine, minerale etc. Stomacul isi va restrange functionalitatea daca nu este folosit. Dintii se slabesc daca nu sunt folositi la mestecat. Vei acumula in timp un bagaj intreg de dezechilibre metabolice.