| greieras a întrebat:

Ce analize cuprinde HLG? Cine stie dau funda tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geany_7021 a răspuns:

Definitie

Hemoleucograma completa este o analiza care masoara urmatoarele cantitati:
Numarul de globule rosii din sange - eritrocite (RBC)
Numarul de globule albe din sange - leucocite (WBC)
Cantitatea totala de hemoglobina din sange (HGB)
Procentul de globule rosii (hematocrit) (HCT)
Media volumului globulelor (MCV) - marime globulelor rosii
Media globulara a hemoglobinei (MCH)
Concentratia medie a hemoglobinei (MCHC)
Numarul de trombocite (PLT)
De ce se face acest test?

Hemoleucograma completa este un test care poate furniza diagnostice pentru numeroase boli. Rezultatele pot sa reflecte probleme cu volumul sangelui (deshidratare) sau pierderi de sange. Poate de asemenea sa indice disfunctionalitati in producerea, ciclul de viata si rata distrugerii celulelor de sange, precum si infectii acute sau cronice si alergii.
Celulele rosii(RBC) transporta hemoglobina (HGB) care in schimb transporta oxigenul. Cantitatea de oxigen receptionata de tesuturi depinde de numarul si functionarea celulelor rosii si hemoglobinei. Valorile MCV, MCH si MCHC reflecta marimea si concentratia de hemoglobina a celulelor si sunt folosite in diagnosticarea diferitelor tipuri de anemie.
Celulele albe (WBC) sunt mediatori ai inflamatiilor si ale raspunsului imun. Exista diferite tipuri de celule albe care in mod normal apar in sange:
Neutrofile
Monocite
Eusinofile
Bazofile
Limfocite
Valori normale

Eritrocite RBC (variaza cu altitudinea):
Barbati: 4.7 - 6.1 milioane celule/microlitru
Femei: 4.2 - 5.4 milioane celule/microlitru
Leucocite WBC: 4, 500 - 10, 000 celule/mcL
Hematocrit HCT (variaza cu altitudinea):
Barbati: 40.7 - 50.3 %
Femei: 36.1 - 44.3 %
Hemoglobina HGB (variaza cu altitudinea):
Barbati: 13.8 - 17.2 g/dl
Femei: 12.1 - 15.1 g/dl
MCV: 80 - 95 femtolitru
MCH: 27 - 31 pg/celula
MCHC: 32 - 36 g/dl
Ce indica valorile anormale?

Un numar mare de celule rosii (RBC) poate indica:
presiune mica de oxigen in sange
boli de inima congenitale
fibroza pulmonara
Policitemia vera
Dezhidratare (ca la o diaree puternica)
Afectiuni renale
Un numar scazut de celule rosii (RBC) indica:
Pierderi de sange
Anemie (de diferite tipuri)
Hemoragie
Distrugerea maduvei osoase (de exemplu de la radiatii, toxine, fibroze, tumori)
Deficienta eritropoietinei (efect secundar al afectiunilor de rinichi)
Hemoliza (distrugerea globulelor rosii)
Leucemie
Malnutritie (deficiente de fier, folati, vitamina B12, vitamina B6)
Numarul scazut de celule albe (WBC) indica:
Distrugerea maduvei osoase (de exemplu de la infectii, fibroze, tumori)
Prezenta substantelor cito-toxice
Colagenoze autoimune - boli vasculare (cum e lupus eritematos)
Boli ale ficatului sau splinei
Expunerea la radiatii
WBC crescut (leucocitoza) poate sa indice:
Infectii
Inflamatii (artrita reumatoida sau alergii)
Leucemie
Stres fizic sau emotional
Valoarea scazuta a hematocritului (HCT) indica:
Anemii de diferite tipuri
Hemoragii
Distrugerea maduvei osoase (de exemplu de la radiatii, toxine, fibroze, tumori
Hemoliza (distrugerea globulelor rosii) ca reactie la transfuzie
Leucemie
Malnutritie sau deficiente nutritionale
Mielom multiplu
Artrite reumatoide
Valoarea crescuta a hematocritului (HCT) indica:
Dezhidratare
Policitemia vera
Oxigenare defectuoasa (fumat, boli de inima congenitale, altitudine mare)
Valoarea scazuta a hemoglobinei (HGB):
Anemii de diferite tipuri
Hemoragii

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat