| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume cauzeaza boli mortale ca ciuma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Agenti patogeni.
Moartea neagra a fost cauzata de Yersinia pestis, https://ro.wikipedia.org/wiki/Yersinia_pestis
poliomielita a fost cauzata de poliovirus
https://ro.wikipedia.org/wiki/Poliomielit%C4%83
etc.

| mastadont a răspuns:

Bacterii sau viruși, aceștia se transmit de la individ la individ și cauzează o răspândire a bolii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Agentul infecțios care cauzează această boală este o bacteria Yersinia Pestis care se găsește de obicei la animalele mici și puricii din blana acestora. Bacteria se trasnmite prin ciupitura de purici infectați, prin contact direct sau în mod excepțional prin inhalarea de materiale infectate. Principalii raspanditori ai ciumei au fost sobolanii.

https://www.cnscbt.ro/......pesta/file

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la ce anume o face prima persoana la care apare. Daca s-ar lua de la insecte mici, pai in toate ar trebui sa existe asemenea boli, dar e plin de insecte peste tot si numai in unele feluri apar asemeena boli. Sunt mutatii, facute in laboratoare de mana omului si nu naturale. Nu vin din natura.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt anumite bacterii/virusuri care se pot transmite de la animale la oamenii. Bacteriile au niste organite, numite plasmide, care trasmit material genetic urmatoarei generatii, in afara de cel din nucleu (poti cauta pe net despre ele). Bacteria, o data amenintata, are acea informatie in ADN-ul ei, iar, in urma diviziunii, materialul va trece in celulele fiice. Ele deja stiu ce le omoara si in timp pot produce anumite anitegene care sa le ajute sa lupte (ma refer la microevolutie). Se considera ca plasmidele sunt raspunzatoare de rezistenta bacteriilor la antibiotice (acele bacterii care produc infectiile nozocomiale, foarte periculoase-din aceasta cauza nu este voie sa intrerupem tratamentul cu un antibiotic, pentru ca daca nu e distrusa, bacteria poate deveni imuna-). Virusurile, pe de alta parte, sunt foarte mici si se multiplica incredibil de repede (peste 10 000 de multiplicari, nu mai stiu daca era pe zi sau pe ora). Evident, vor aparea la un moment dat, mutatii (greseli in copierea materialului genetic), iar in timp, mutatiile ii pot face: fie imuni la un medicament, fie sa se adapteze unui alt organism. Nu zic ca nu se poate sa fie facute de mana omului, nu ma priveste, dar spun cum se considera acest lucru. Unele bacterii pot trai (supravietui) in anumite insecte/organisme, fara a le produce boala (vezi mecanismul de raspnadire al malariei: tantarul Anofel poarta plasmodiul, dar nu e bolnav, pe cand omul se imbolnaveste). Deci bacteria poate trai mult si bine, fara sa declanseze boala. Cand ajunge intr-un mediu mai potrivit (sau sunt mai multe cauze care se aduna cumva), se produce boala. Sunt o multime de boli care au fost transmise de la animale. Asta pentru ca in timp agentul patogen se poate adapta unui nou mediu (nu zic ca ii pot creste picioare, sau sa inotatoare etc, doar mici adaptari). Unii supravietuiesc pe sol (cum sunt ouale de hemlinti), daca ajung la un animal, se imbolnaveste, daca ajung la un om, iarasi se imbolnaveste. Nu orice insecta poate produce boli, acum, au si ele atatea mecanisme de aparare si asa mai departe, nu trebuie generalizat big grin

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu citesc ca scrieti mult degeaba. Prima data cand apare acest virus, ce anume il creeaza de ce nu ziceti? Nu aveti voie sa stiti? Numai asa ca sa evitati informatia importanta. Si oricum intrebarea se refera la ciuma, boli ca moartea neagra. Iti zic daca era de la poluare trebuia sa fie plin de asemenea ganganii in tari cum e Omanul, dar acel tip de poluare doar arde atmosfera si solul. Natura nu creeaa virusi, luati-va gandul, regii nu violeaza si nu se bat, iar luati-va gandul. Regele isi iubeste regatul fara viol.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, am incercat sa raspund la partea la care am stiut. Nu stiu cum a aparut acest virus si nici nu caut sa aflu, pentru ca nu pot schimba nimic. Daca as sti ca a fost facut de oameni, nu m-ar impiedica sa ies din casa, sa merg la scoala sau sa fac lucrurile diferit de cum le-am facut pena acum. Daca pur si simplu a aparut, la fel, nu am ce sa-i fac. Incerc sa nu ma ingrijorez si sa nu incerc sa schimb ce nu tine de mine, pentru ca nu ma ajuta happy Scuze daca te-a deranjat raspunsul. Iti doresc o zi frumoasa! happy

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu m-a deranjat. Oamenii nu ar trebui sa fie speriati de natura, nu apare asa din natura cum se crede.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hă, hă. Ciuma neagră a fost creată de către reptilieni pentru a ține nivelul populației sub control. Ca și COVID-19 si cei de dinaintea lui. Hă, hă. Reptilienii, Noua Ordine Mondială, antichristu', anti-tac'su, anti-sfîntul-duh, apocalipsa, 666, satanaaaaaaaa!