| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac sa ma ingras? De mic am fost slab. Oricat as manca/Orice as manca raman la fel, pun maxim 2kg pe mine. Cred ca tot ce cantareste pe mine este osul straight face. Sunt foarte inalt si slab, arata urat asa sad. Imi puteti recomanda ceva? Vitamine am luat o gramada. Nu cred ca e sanatos sa fiu sub limita greutatii in raport cu inaltimea. d'oh

Greutate » 61 kg
Inaltime » 188 centimetri
Varsta » 14 ani
Sex » masculin
Constitutie » normala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfaturile mele vor fi legate de alimentatie,deoarece conteaza cat si ce mananci, dar la fel de mult conteaza si cum mananci.
Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate, nuci, alune sau fistic. Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate,indiferent ce ar face(cel putin momentan,intrucat odata cu inaintarea in varsta,vei lua in greutate,fara a face ceva anuma).In orice caz,nu-ti face probleme, sanatatea nu-ti va fi afectata, atat timp cat ai un stil de viata sanatos.La varsta ta, si eu aveam o greutate care era privita de multi ca fiind sub cea normala, dar peste aproximativ 2 ani, greutatea mi se modificase cu 5 kg si nu mi-a mai spus nimeni ca as fi subponderala.Numai bine.

1 răspuns:
| iulikka a răspuns:

La tine arderile sunt foarte rapide si nu te ingrasi, dar stai linistit nu e nimic anormal la greutatea ta, insa daca vrei sa te ingrasi cu orice pret, mananca multe dulciuri seara tarziuhappy