| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc sa-mi creasca nivelul de sange din corp? si pentru calciu(fara lapte ca nu-l suport) si pentru magneziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Cum să îți crească nivelul de sânge? Corpul tău știe de cât sânge ai nevoie. Îți pot lipsi anumite vitamine, minerale, dar nu sângele în sine.
Pentru calciu nu trebuie neapărat să bei laptele. Îl poți incorpora în diverse rețete; la fel e și în cazul brânzeturilor unde există diversitate: cașcaval, caș, cottage, cheddar, feta, de burduf, gorgonzola etc. La fel: dacă nu îți plac consumate individual, le combini în diverse rețete. Calciu se mai găsește în legumele verzi, în migdale și în laptele de migdale(lași migdalele în apă peste noapte și a doua zi le mărunțești cu ajutorul unui blender; poți adăuga diverse arome), dar și în alte oleaginoase: nuci, fistic, caju, alune etc.
Magneziul e și el prezent în oleaginoase, dar și în pește, avocado, fasole, mazăre, banane, hrișcă, quinoa.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca "nu-ti place" laptele, mananca produse lactate: lcas, branza, lapte acru, iaurt), toate naturale, fara aditivi!
Sursa mai buna de calciu, pentru corp, nu prea exista.
Daca vei ajunge la batranete, vei regreta amarnic ca n-ai consumat lactate suficiente in tinerete, fiindca vei avea osteoporoza si oasele se vor sparge ca sticla!

| Ara997 a răspuns:

Spanac, urzici, ficat pasare vita sau porc, oua moi

| DovleacTurbat a răspuns:

Suplimente pentru calciu, suplimente pentru magneziu si pentru sange cred ca multa apa. Lactatele iti plac? Cauta surse de magneziu pe net.