| azd a întrebat:

Salut, ce ar trebui sa mananc ca sa am calciu in oase si corp? fara pastile si alte din astea de la farmacie. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lapte, oua, branza. Uite si altele: http://www.sanatatebio.ro/11-alimente-cu-un-continut-bogat-de-calciu/

3 răspunsuri:
| ggghhghgh a răspuns:

Oua fierte, carne, branza, lapte, piept de pui, legume in general lactatee.Bafta! Fundita?

| veverushca a răspuns:

Branza, iaurt, spanac, brocoli, nuci, seminte de susan, migdale, galbenus de ou, smantana, fasole alba, frunze de patrunjel. Iar daca ai nevoie de supliment de calciu poti face un macerat de coaja de oua care este foarte bogat in calciu.
Acesta se prepara asa : Coji de oua, spalate bine, indepartezi pielita din interior, le lasi la uscat, le pisezi bine, le dai prin masina de rasnit cafea. peste praful obtinut, de ex ai 5 lingurite de praf, pui peste el 5 lingurite de miere de albine, amesteci pui intr-un borcanel inchis ermetic, lasi la macerat o saptamana dupa care poti administra cate o lingurita in fiecare dimineata inainte de micul dejun.

| ofeliedeceai a răspuns:

Peste,migdale,seminte,lactate in special...