| Doarof3 a întrebat:

Ce as putea face pentru a mă îngrașa? Sunt cam slabă și înaltă, iar asta ma deranjează.Nu mănânc mult.Nu pot.Cum as putea manca mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miadreamnew a răspuns:

Heyy, am aceiași problema, de o bucata de timp am făcut un gest și am mâncat orice chiar daca nu prea mă dau in vant, ar trebui sa incerci. Și ar merge și câteva genuflexiuni, eu fac și deja se observă o mica schimbare. Pup

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi cumperi slanina,sunca,costita =grasimile ingrasa cel mai rapid, eviti carnea ca aia tine de foame, fara sport ca slabesti, fructe, legume multe ca dau pofta de mancare, dulciuri bogate in calorii =te vei ingrasa in timp

| NellieLovett a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrasi neaparat. Poate asa este fizicul tau. De ce te deranjeaza ca esti slaba si inalta? Daca e din cauza unor persoane, ignora-le. Daca vrei neaparat sa te ingrasi(poate din motive de sanatate) iti recomand sa mananci mancare bogata in grasimi sanatoase(peste, nuci, migdale, carne de pui etc.) si sa eviti grasimile nesanatoase(carne de porc, de vita, mancaruri procesate si bombe calorice). Daca mananci grasimi nesanatoase, te vei ingrasa inestetic(colacei pe burta) si nu cred ca asta vrei. Ar mai putea ajuta si ridicarea de greutati.

| KanameKuran a răspuns:

Nu trebuie sa manaci mult. Modul in care iti poti controla greutatea este foarte simplu, uita-te la ambalaje dupa continutul caloric. Cheia de a lua in greutate este sa mananci mai multe calorii, decat poate consuma corpul tau.

In functie de varsta si alti cativa factori, corpul uman are nevoie de 1400Kcal (femei)/1600Kcal (barbati) pe zi, pentru a-si pastra greutatea actuala, asta fara niciun efort fizic. Fiecare efort fizic va creste cantitatea de calorii pe crare trebuie sa o mananci.

Desi vrei sa consumi cat mai multe calorii, incearca sa pastrezi o dieta cat mai diversa (nu manca doar fast-food si prostii, mai baga si cate-o rosie tongue)

| YellowAngel a răspuns:

Dubleaza numarul de mese pe zi.

| VasiBo a răspuns:

Merci la sala...lucreaza cu greutati mici