| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea face pentru a preveni sa mi se faca rau si sa lesin in momentele in care mi se fac injectii, vaccine sau in momentele cand cineva din jurul meu se raneste si ii curge sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Aceasta frica de injectii, cred ca ti se trage din copilarie cand ti s-au dat mai multe injectii atunci cand erai bolnava si ti-au lasat o imagine care te-a marcat mai mult decat era necesar.
Stiu ca eu am mai dat un raspuns la acest gen de intrebare insa, atunci situl functiona deficitar si poate ca nu a fost inregistrat, nu am verificat acest lucru, important este ca tu sa nu te gandesti ca la o tragedie daca trebui sa ti se faca o injectie, ori sa ti se ia sange. Sunt convinsa ca de multe ori, cand ai cusut ceva, te-ai intepat la deget cu acul, ti-a curs putin sange si nu s-a intamplat nimic. Trebuie sa-ti spui in gand, de mai multe ori pe zi ca, tie nu-ti este frica de injectii, pentru ca efectul lor este de a te ajuta sa te faci bine ori daca ti se ia sange, acest lucru este necesar pentru a afla starea ta de sanatate, deci si aceasta analiza este benefica pentru tine.
Ma intreb daca atunci cand vezi sange, cand vizionezi vreun film si atunci lesini? Sunt convinsa ca nu se intampla acest lucru, trebuie sa-ti intaresti sufletul si sa te gandesti ca, daca cineva sangereaza, intr-o cantitate mica, nu se va intampla nimic, iar daca singerarea este pregnanta atunci tu ar trebui sa acorrzi ajutor de urgenta, iar in cazul in care tie ti se face rau numai uitandu-te, atunci nu mai poti fi de ajutor celui aflat in nevoie. Temerile noastre sunt generate de imagini care sunt acumulate in timp, asa cum am precizat mai sus si care te-au coplesit si nu mai esti in stare sa te controlezi. Ca o terapie iti propun sa te gandesti ca te uiti la un film, in care tu esti persoana care trebuie sa dea ajutor (atunci cand se intampla in jurul tau ca cineva sa se taie si sangereaza) si fara sa te gandesti ca ar exista un pericol tu trebui sa faci ce este necesar pentru a da ajutorul asteptat. Nu mai esti coipil si aceasta frica este exacerbata pentru un om tanar sau matur si trebuie ca, prin vointa si ratiune sa te scapi de ea, ajutandu-te si de autosugestie, asa cum ti-am explicat mai sus.
Un element pozitiv este ca deja ti-ai dat seama ca ai o problema si vrei s-o rezolvi, eu sunt convinsa ca vei reusi daca vei dori acest lucru cu adevarat.
Mult succes si nimic nu e mai rau ca frica decat frica insasi care nu are o motivatie reala.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Probabil esti sensibil/a la durerea altora.Si te identifici foarte repede cu altii. Poti sa nu te mai uiti. Terapeutii comportamentalisti sustin ca sensibilitatea la ceva se duce daca te expui repetat la acel stimul. E si asta o incercare, sa faci practica in vreo clinica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tudor mi e frica de injectii nu stiu dc mai ales atunci cand mi se ia sange nu inteleg dar in acelasi timp nu ma uit si nu dureaza mult si ma fac palid la fata si ma i a cu calduri si cu ameteli si simt nevoiea de aer curat si inca ceva atunci cand intru intr un salon mi se face rau cred din cauza mirosului de medicamente

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tudor mi e frica de injectii nu stiu dc mai ales atunci cand mi se ia sange nu inteleg dar in acelasi timp nu ma uit si nu dureaza mult si ma fac palid la fata si ma i a cu calduri si cu ameteli si simt nevoiea de aer curat si inca ceva atunci cand intru intr un salon mi se face rau cred din cauza mirosului de medicamente

| Vicsu a răspuns:

Si mie imi e frica de moarte:-ss
mereu cand imi face injectiii, mai am putin sa lesin. ce credeti. e mai bine branula.sau sa ma intelpe de fikre data cand trebuie sa fac injectiii? mi-e frica tarecryingziceti-mi ce sa fac?