| Amariei_Nico_1995 a întrebat:

Daca iti curge sange de pe nas ce crezi ca ai putea sa ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa ai ceva serios daca iti curge sange din nas ....se mai intampla, mai ia si tu niste vitamine din cand in cand

| Latinmoon a răspuns:

Daca iti curge sange din nas inseamna ca ai lipsa de calciu.
Iti poti cumpara de la parmacie se gaseste la pliculete cam2 lei unul sau pastile fie de inghitit sau efervescente si eu am luat o perioada.
Good luck! :* love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uneori nu există niciun motiv. De cele mai multe ori cauza sângerării este o traumă - fie o lovitură puternică, fie o unghie care a ajuns din întâmplare prin nas. Alte posibile motive: o răceală care te face să-ţi sufli nasul foarte des, o inflamaţie locală provocată de sinuzită sau rinita alergică, o mucoasă nazală foarte uscată din cauza aerului uscat.
Sângerarea nazală - sau epistaxisul, cum îi spun medicii - este frecventă la consumatorii de droguri care "prizează" pe nas.
Sângerările frecvente trebuie să te trimită la medic fiindcă în acest caz motivele pot fi mai grave. Anemia, hipertensiunea, insuficienţa cardiacă, problemele hematologice sau circulatorii, deficitul de vitamine sunt doar câteva din posibilele cauze ale sângerărilor nazale repetate.
Te pup!

| Jasm a răspuns:

O lipsa de vitamine si minerale poate duce la sensibilizarea capilarelor. Recomand o alimentatie sanatoasa si un stil de viata sanatos. Ca sursa de minerale recomand consumul de alge marine - o cantitate mica (o lingurita sau o lingura) consumata zilnic iti ofera un continut imens de minerale si, de asemenea, un bonus de vitamine.