| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați face dacă ati avea tatăl mort, nu ați avea prieteni, ați lupta cu o depresie de foarte mulți ani incurabila și acest virus blestemat v-ar ucide mama într-un mod horror? Ati mai continua sa mergeți mai departe sau v-ați sinucide? Într-o astfel de situație sinuciderea nu e o eliberare? Gândiți-vă la 15 ani de depresie de suferință care nu o sa înceteze niciodată fiindcă e în stadiu cronic, sa nu aveți prieteni, nimic și acest virus sa va ia mama care însemna totul, sa moara de la covid chiar de Crăciun. Ce ați face? Eu sincer mai mult de 2-3 luni nu cred ca o sa mai rezist, îmi pare rău că nu am făcut-o mai demult ca nu mai eram obligat sa asist la asemenea tragedii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Sincer,nu e un sfat, sub nici o forma nu recomand asta, doar iti spun ce as face in situatia aia, fara nici o perdea si anume m-as apuca de baut sau de fumat ceva verde.M-as izola de toti.
Deci asta as face.As asculta muzica sa uit de toate,m-as juca un joc ceva la pc,m-as uita la seriale sa-mi capteze atentia,lupte,sporturi,orice,as face plimbari singur de nebun,as face sport sa nu imi ies din minti de la prea mult stat degeaba.
Deci cum imi permit sa zic asta? Pai nu in sensul ca singura solutie e sa evadezi din realitate,ci pentru ca ceea ce ai tu e o problema mai delicata si o criza existentiala pe care putini ar sti cum sa o gestioneze.
Si daca as fi doctor si ti-as da niste pastile,ti-ar ameliora simptomele,nu si cauza si poate ai deveni dependent de ele si ce bun ar face? Daca ti-as recomanda rugaciuni,probabil ar fi cel mai bun lurcu,dar la fel, nu ti-ar rezolva problema doar asta pentru ca gandurile ar reveni pe urma.
Eu unul, nu as sti ce sa fac, efectiv, in momentul de fata poate nu sunt destul de copt si as claca fiindca nu sunt pregatit pentru lovituri din astea de la viata.Desi stiu ca o sa vina candva si trebuie sa reactionez altfel daca se intampla.
La modul cel mai real,cine te poate judeca? Ai avut ghinion.
Oricum ai zis ca nu muncesti,deci cineva te intretine,pai atunci fa ce iti place,cui ii pasa? Aminteste-ti doar sa ai echilibru.
Cauta si tu sa-ti faci un prieten doi,vezi si tu cum mai omori timpul pana iti trece depresia si dupa vezi tu,iti gasesti un serviciu ceva,o prietena pac-pac si incepi viata.
Esti tanar,ai viata inainte,nu renunta,gandeste-te asa.
Parintii tai au fost,poate ai avut si clipe frumoase cu ei,gandeste-te la ele,nu la faptul ca esti singur,pastreaza amintirea lor in suflet si incearca sa intelegi ca partea aia din viata ta a trecut si trebuie cumva sa accepti si sa devii barbat.E foarte greu,dar daca te sinucizi,lasi loc oamenilor de rahat sa te vorbeasca dupa de rau,eu sincer de asta nu am plecat pana acum,de al dracu ce sunt,ca am vazut cand au murit alte persoane de suicid sau ceva de genul cum reactioneaza oamenii si cum te uita imediat.
Cine zice ca nu o sa vina candva si o zi cu soare pentru tine? Hei, capul sus, nu te pierde si tu, am vazut destui care pleaca asa, dintr-o prostie, devreme.Mai ai mult timp inainte, nu ceda!

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu știu dacă o sa mai apuc sa îmi fac ziua de naștere darmite sa supraviețuiesc 5 ani, cred ca ar fi ceva, asta ar însemna că am făcut fata depresiei 20 de ani poate ar trebui sa întru in Guinness booklaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia tine de genetica si e o problema foarte serioasa, el a avut teren sensibil pentru depresie, si chiar daca nu-i murea nimeni, tot rau ii era!
Nu compara cazul tau cu al lui, ca nu aveti acelasi creier, aceleasi probleme genetice.

Insa el are o sansa si am mai zis-o, nu a incercat tot ce se putea incerca ca si tratament, ca sa isi revina, mai are multe de incercat adica medicul lui sa incerce sa-i dea.
Pana atunci nu poti zice ca viata s-a terminat, sau ca nu are scapare.
Deci de el depinde.
Daca ar fi incercat tot ce se putea si nu mergea, era altceva.
Insa in cazul asta viata trebuie sa continue dat fiind ca-s mari sanse sa scape!
Ptr asta sa lupte el, sa gaseasca un medic care sa incerce tot ce se poate testa in materie de tratamente, ca altceva nu merge.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat tot ce se putea in meterie de tratamente, si n-a mers?! Nu cred, trebuie sa lupti pentru asta, altfel nu poti zice ca nu ai sanse de scapare. Mi se pare ca am mai zis, si nu stiu de ce nu cred ca ai facut ceva in acest sens.

Sunt multe scheme de tratament, la unii nu merg cinci scheme, trec la schema sase, pana o ia, asa se face.
Cand se termina toate solutiile si nu a mers, abia atunci se discuta altfel, pana atunci nu.

Iei un tratament neadecvat, de aia nu merge, dar nu ca nu e tratabila treaba.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

E din cauza bolii, frate, am facut testul pe 23 decembrie; oboseala e cel mai caracteristic simptom al covid19. Imi revin pe zi ce trece. Daca ne laudam cu nenorocirile, sa stii ca nu ai avut pierderi mai mari decat mine. Angela merge mai departe. Da, e o mare problema depresia; nu iti gasi placere in gandul mortii, trateaza-te si gaseste lucruri care merita sa traiesti pentru ele. Sinuciderea nu este eliberare, caci nu esti liber dupa ce te sinucizi; ci este disparitie. Iar cu tine ar dispare si ce a mai ramas din parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu doar ca nu îți dau fericirea da te fac leguma, când ți lumea mai draga te ia somnul de la ele și nu tratează nimic de vindecat nici atât. Dacă o depresie nu poate fi tratata cu tratament care e cea mai ușoară boala psihica apoi tulburarea bipolara care în unele stadii da psihoze, psihoza, schizofrenia nici atât nu pot fi vindecate. De fapt foarte greu și anxietatea se vindeca, și dacă e în stadiu cronic ai pus-o nu o mai vindeci. Toate bolile psihice trebuie tratate la timp dacă nu ajung în stadiu grav.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca sunt antidepresive mai puternice decât seroxat și cipralex, le-am luat și efect 0. O sa schimb medicul ca altceva nu am de făcut, vad ca tot xanax îmi da e retardata. nu cred ca e tratabila fiindcă e cronica o am de 15 ani dar o sa încerc și alt tratament nu ma dau bătut, îți iau sfaturile în considerare, zilele astea o sa îmi fac programare la un nou medic și renunț la seroxat și xanax. Numai de medici idioți am dat nu pot sa cred asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu înțeleg de ce tocmai eu eram predispus depresiei, vulnerabil din toată familia, pare un blestem nu știulaughing doar dacă as putea afla ce boli avea taică-meu asa poate as realiza de ce tocmai eu mam ales cu asa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti mai plange de mila ca nu esti singurul care a suferit in viata si-a avut depresie. Mii de oameni la fel ca tine au suportat si in cele din urma s-au vindecat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Cea mai sigura modalitate prin care vindeci depresia si anxietatea e decesul.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu e adevărat, depresia cronica nu se poate vindeca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

De depresie cronica nu poți scăpa nici în 100 de vieți asta mulți vad ca nu înțeleg, sunt inculți romanii ăștia rău de tot! Am și menționat ca o am de 15 ani se pare ca unii sunt retardați

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt depresii care se pot vindeca fără recurenta da niciodată depresia cronica sau depresia psihotica. Tot ce este cronic nu se mai poate vindeca doar trata. Eu o tratez cu medicamente și tot nașpa ma simt nu am aproape deloc energie și voința asta se întâmplă de când o murit maica-mea dar oboseala asta excesiva poate fi și de la covid

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost foarte serios. Te urmareste pana la moarte. Totusi, depinde de tine cum reusesti sa iti traiesti viata si cit lasi asta sa te impiedice... P.S. La noi medicii cam toti omit detaliul esential care e alimentatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Depresia provine mai degraba din factori sociali, o educatie necorespunzatoare, prea stricta etc biologic noi suntem maturi de la 13-14 ani nu 18. Prin metodele de "negare" a maturitatii : "esti copil nu ai voie sa faci asta si ala Stai in casa etc " Iti reprimi dispozitia naturala, fiind si mai energic in perioada aia., Creierul nostru e facut sa functioneze in grup, sa fim energici nu izolati in casa.
Mai demult nu exista atata depresie pentru ca la varste fragede oamenii erau mai preocupati :mergand la munci GRELE pe hotare, fabrici, etc, intemeiau familii cu mult inainte de implinirea varstei de 18 ani.
A fi inchis in casa in copilarie = trauma.
Insa eu genetic sunt mai predispus ca el la boli mintale ca am in sange. Insa eu am fost nevoit sa ma descursc singur, nu aveam de ales asa ca :lucru, am un acoperis peste cap, imi castig painea, am banii mei, inghit si dau inainte.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu crezi, ce sa zic, tot ce spun este ca, crezi eronat.
Nu exista antidepresiv mai puternic sau mai slab, exista antidepresiv care merge la mine si la tine nu, sau invers, sau merge la 5 insi si la altii 10 nu, si tot asa.

Eu am simtit ca nu prea ai miscat in chestia asta, ai un crez si il tii mai departe, faci cum crezi, insa e viata ta si sanatatea ta in joc.
Eu am fost in aceiasi situatie, dar am incercat tot ce se putea! Nu am crezut ceva fara sa am nici o baza.
Am citit, m-am documentat, si am inceput lupta. Ca nu prea s-a rezolvat, este altceva, dar macar am facut tot ce am putut, e cu totul alta situatie.

Iti dau doar un exemplu care probabil l-am mai dat:
In Germania erau oameni care nu raspundeau la nici un antidepresiv clasic (care oricum sunt mai mult de doua adica cat ai incercat tu), li s-a dat Tranylcypromine, un antidepresiv din anii 60, generatie veche care se gaseste acolo, si le-a mers f bine. Si astea se pot lua si la noi de acolo prin intermediul unei firme din Arad care le aduce fara taxe in plus, decat transportul.

Ce era sa faca aia? Sa se siuncida sau sa stea asa? Nu, au mers mai departe, unul din ei a facut rost de medicament chiar daca unii idioti de medici n-au dat (evident dupa ce s-a documentat despre f bine), a testat, a mers, si dupa aia s-a dus la medic si a zis "medicul meu care a iesit la pensie.mi-a dat asta si mergea", asa ca medicul i-a dat mai departe.
Omul a cautat solutii, nu s-a lasat.
Ca putea sa nu ii mearga nici ala, e altceva, e corect, dar a incercat, daca nu era ala, incerca altul.

Sa dai de un medic bun, mda, e greu, dar si daca nu si nu, incepi sa testezi tu scheme! Lupti pentru viata ta cum poti.
Respecti dozele, faci cumva rost de ele si da-i tare, testezi cate o luna, si daca nu merge, treci la urmatoarea schema.
Dar daca dai de un medic f bun si cooperant, iti va face el chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e neaparat nevoie sa fie parintii cu probleme, poti fi tu primul care ai gene defecte, deci nu e sigur de unde vine.
Raspunsul de ce tocmai eu, nu stiu.
Oricum in mesajul celalalt dat acum am impresia ca ti-am raspuns destul de edificator la ce sa faci in situatia ta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, tine de genetica nu de mediu neaparat si educatie, caci n insi reactioneaza total diferit la aceiasi educatie si factori de mediu, asta pe demonstrate.
Unu se omoara ca au pierdut un examen, altii nu, desi au trait tot in familie bune si cam in acelasi mediu.

Vulnerabilitatea e genetica, factorii de mediu doar scot la suprafata problemele.
De aia si exista la carte depresii endogene adica fara nici un motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, am zis ca o sa schimb medicul si tratamentul, dar după 15 ani nu cred ca se mai poate vindeca depresia, e deja cronica! Dacă nu se vindeca în 2 ani e cronica darmite 15 asa ca eu ți-am zis ca sunt sceptic dar nu ma dau bătut vreau sa schimb, dacă tot nu merge o sa schimb din nou, am scăpat odată de depresie pentru o luna și ceva apoi m-am certat cu unii din familie și din nou am recazut în depresie dar mai rău decât înainte sa ma "vindec " depresia cronica se știe ca are recurente ca nu se scăpa complet, eu nu cred ca o depresie serioasa se poate vindeca cu pastile fără a fi schimbat stilul vieții, a socializa, a schimba alimentația, degeaba iei tratament dacă nu ai prieteni și stai numai în casa, antidepresivele îți dau în avânt dar nu vindeca, orice ai spune tu sau alții eu nu cred în vindecare pana nu vad o dovada clara. as vrea sa vad pe cineva cu depresie cronica vindecat complet și atunci o sa cred în minuni. vad ca nici anxietatea nu s-a vindecat o ajuns în stadiu cronic asa mi o zis medicul, pastilele astea nu știu, trebuie sa ai noroc sa iei tratamentul potrivit, pana dai de unul poate dura și ani de zile.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba se duce la f multi, si iti dau un exemplu clar, prietenu meu avea anxietate de mic, lento s-a tot agravat pana n-a mai putut, si la 36 ani s-a dus la medic, a luat doi ani Spitomin dat de medic, medicament care e pentru asta, si din 2016 nu mai ia, si e bine si acum fara tratament.
Asa ca.15 ani e putinel uneori.
Ca e posibil ca unii sa ia trat toata viata, e corect, insa tot sunt bine asa.
Insa sigur, succesele sunt cam 70 %, nu zice nimeni ca scapa 100 din 100 de oameni, sunt unii rezistenti total la orice trat, dar asta se constata dupa ce s-a incercat tot.

Putem spune ca nu merge abia dupa ce n-a mers treaba, nu inainte.
Si daca n-au mers 7 tratamente, tot nu e clar ca nu va merge urmatorul.

Normal ca vulnerabilitatea ramane, se duce depresia insa daca vine un factor de mediu urat, e posibil sa o declanseze din nou.
E posibil ca un tratament sa faca omu bine si fara mediu neaparat, si sa te trezesti ca la aceiasi factori de mediu nasoi, reactionezi din ce in ce mai bine, depinde de om aici, e relativ.
Si asta se intampla la depresiile endogene mai ales, adica alea care nu au motiv, declarate la carte fara motiv, de aia si numele de endogen, adica din interior.
Pai pica in mediu f bun aia! Deci nu e chiar asa.

Tu ce parere ai? Ca trebuie mediu rau sa pici, nu taticu`.
Si asta e o dovara puternica ca e genetica treaba.
Doar ca la altii e mai slaba treaba si pica doar la mediu prost, altii pica oricum, ca e mai grava treaba.
Si la aia la care mediu ajuta, ii zice depresie exogena adica cu motiv, aici e discutabil.

Sa stii ceva, la un om sanatos tun, orice de pe lumea asta nu o sa ii provoace o suferinta peste o anumita limita!
In depresii, aceiasi factori de mediu dau o suferinta peste acea limita, si acolo e problema, genetica decide in care categorie esti, nu neaparat mediu.
Asa suntem programati, altfel la cat era viata de grea, ce faceai? Erau toti depresivi?

Cati nu se cearta, sunt pe strazi, n-au de nici unele si n-au nici o depresie.
Si altii la o chestie BUM pica.
De ex la un deces, daca dupa 6 luni nu trece suferinta aia, e declarata depresie! Deci nici acolo nu e voie sa se sara anumita limita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dau suferință la același mediu da, dar nu își mai revin uneori pe perioade îndelungate când unul sănătos cum spui tu își revine relativ repede, tocmai ăștia nu înțeleg cum stau treaba cu depresia și se dau mari și tari doar ca au o gena bună, nu prea reușesc sa ii înțeleg pe cei cu vulnerabilitate sau fac pe prostii sa le meargă bine. eu am întrebat de spitomin și medicul o zis ca e prea slab pentru anxietatea mea care e cu atacuri de panica asa ca tot xanax mi o dat acum câteva luni... chestia e ca nici xanax nu ma scăpa complet de atacurile de panica ..am luat și anxiar și efectul era 0 absolut. Îs curios ce îmi va da noul medic, sper sa nu mai iau xanax ca e periculos. poate serlift merge pe anxietatea asta severa

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om sanatos are o suferinta ce nu sare o limita, si isi revine relativ repede, celalalt isi revine sau nu in functie de sensibilitatea genetica, aia e.

Este sincer de inteles ca nu ii inteleg ei pe cei cu vulnerabilitate, si eu nu inteleg anume chestii, ca nu trec prin ele, de ex:

1 - De ce conteaza asa mult copilul pentru parinti.
2 - De ce aurolacii si altii in situatii urate iremediabile, boli urate nevindecabile, vor sa traiasca in chin si suferinta, ce motivatie au! Io as pune punct instant in cazurile alea, ce motivatie am sa traiesc ca sa stau nemancat, murdar, in frig toata viata? Ca aurolac zic. Ca daca iti zice "motivatia e sa traiesc", dupa aia vin si intreb "ca sa suferi vrei sa traiesti? Deci esti maso?".
3 - Cum nu se prind schizofrenicii ca ce vad, aud in criza, e iluzie! Ca dupa mine e f clar ca ar fi.

De ex daca apare un sobolan in camera desi usa e inchisa, e f clar ca nu are cum sa intre aiurea! Sau daca intra prin usa, e limpede ca n-are cum. Dar totusi nu e asa cum gandesc eu.
Eu am zis de multe ori ca-s prosti de nu se prind!

Vezi? Asa si ei zic de noi, oricat mi s-a explicat, NU pricep ce am zis la punctul 1 2 si 3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ei sunt convinși de realitatea lor nu a celor sănătoși care nu au halucinații vizuale, oricât ai încercat sa le explici realitatea ta, ei tot pe a lor o tine. Despre schizofrenie nu știu ce sa spun ca sincer nu am întâlnit un schizofrenic, dar știu unul care se tot tăia pe mâini nu am înțeles de ce, l-am întrebat odată și nu mi o răspuns, dar ar putea avea alta boala nu neapărat schizo, ciudat e ca e un om sociabil are cunoștințe, nu oameni ok, de doamne ajuta de nivelul lui, cioflangari dar socializează umbla cu ei pe dincolo face combinații cred ca are pensie de diliu, ogramada de chestii nasoale o făcut și nu la internat la nebuni, numai pe dincolo la închis. tu studiind psihologia atâția ani ar trebui sa înțelegi cum e schizo. ei cred ceea ce vad e simplu, și ce aud asa cum credem di noi ce auzim și vedem și acționăm în consecință. Aurolacii nu știu, da e o întrebare interesanta, se sinucid oameni ok, vedete, genii, și nu se sinucid ei. Oare ce filme le da aurolul ala? Nu știu ce ii determina sa continua, poate dependenta de aurolul ala Who know?

| maxmaximmax a răspuns:

Spune instagramu tau!

| ElenaCeausescu666 a răspuns (pentru StrongHeart):

Gasesc foarte neindicate parerile tale in legatura cu alcoolul si alte psihoactive.Raspunsul se gaseste la psiholog/psihiatru impreuna cu medicatia adecvata.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles despre schizo ce scrie la carte, dar nu inteleg cum poate fi asa! Adica nu m-as inchipui pe mine ca as putea sa nu ma prinde de iluzii. Mai ales ca are si comparatia, cand iese din alea, e in realitate.
Ca si daca vad sau aud ceva ce nu e, ma prind ca e vrajeala totusi, nu inseamna ca ce vezi si auzi e real neaparat!
Si uneori se rupe logica si ar trebui sa te prinzi ca e teapa.
Si asa e, nu ii poti convinge de realitate, pai asa sunt religiosii, au o fina samnta pshihotica, desi nu coincide nimic cu realitatea, si sunt aberatii mari si in poveste, tot nu realizeaza.

Cu aurolacii da, nu pricep, nu e vb de dependenta de aurolac aici, daca era asta, nu ma mai miram. Si femeile alea batrane pe strazi care au pierdut tot, deci si oameni care nu trag aurolac pe nas, zau daca pricep.oi fi eu prost dar aia e.
Pai eu azi am venit de undeva si era frig cu haine pe mine, damite sa stau zi si noapte asa? Abia asteptam sa vin acasa la caldura.
Sau nemancat, sau..nu stiu cum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred ca sunt asa de prosti ca nici sa se sinucidă nu ar ști, sau poate nu le trec prin minte cine știe? Săracii asa e, suferă zilnic, dar uite ca unii nu se îmbolnăvesc chit ca zac pe jos, eu fast ma îmbolnăvesc dacă transpir și m îmbrac cu haine mai subțiri. pai asa cum te miri tu asa ma mir și eu de ce nu am văzut in viata mea un gipsy depresiv. Sunt obișnuiți dar rinichii lor sunt vraiște și alte organe... cred ca și filmele alea le dau o stare "buna ", la ele nu pot renunța sub nici o forma. Am văzut la TV schizo care sau integrat în societate, care păreau oameni normali, oameni inteligenți, nu toți sunt asa de nebuni, unii respecta probabil tratamentul cu sfințenie și nu îți dai seama ca e bolnav psihic, știe sa se controleze în societate. Ei nu se prind ca e o iluzie ca e cauzat de boala, ci ia totul în serios, ca pe propria realitate, degeaba ii spui tu ca auzi altceva sau vezi alte chestii ei le cred pe ale lor, de ce nu știu? nu știu ce e în creierul unui schizofrenic, nu vezi ca psihiatrii nu cunosc mecanismele depresiei darmite o boala asa grava precum schizo. Astia au propria lor lume, distorsionata nu coincide cu a noastră.

| StrongHeart a răspuns (pentru ElenaCeausescu666):

Vrajeala.Pastilele te fac leguma, iti fac creierul varza si au multe efecte adverse.Alea doar amelioreaza simptomele cum am zis.
Vorbesc din proprie experienta.

| stefanandone a răspuns:

Bieinteles ca vei reusi! Si te sfatuiesc sa plangi intens ca sa te descarci, dupa care sa te ridici, sa te intaresti și să realizezi acest lucru important: TU esti continuarea alor tai pe acest pamant si nu ai vrea sa faci greseala sa le iei aceasta unica bucurie. Ei stau in sufletul tau, este locul unde sunt ei acum, tu pe pamant esti adapostul lor. Iar cu cat traiesti mai mult, cu atat vei face aceste doua suflete fericite. Este normal, tragic, sfasietor ceea ce traiesti acum. Dar gandeste-te la ce ti-am scris. Esti samanta lor pe pamant. Trebuie sa incoltesti si sa le duci scopul mai departe, nu sa te usuci. Ia-ti un catel, iesi in parcuri, iti va face el legatura cu noi prieteni. Stai departe de internet si lumea virtuala o perioada. Chiar daca sunt utile, acum ele te incarca negativ. Tu trebuie sa elimini energia negativa. Iesi in natura, stai pe malul marii, analizeaza plantele si copacii din padure, fa ce iti place, intra in vorba cu oameni noi. Iti vei cladi o retea noua, vei trece de aceasta furtuna a vietii si vei inflori. Ai tai vor fi multumiti, caci sunt mereu in tine, cat timp vei fi viu! Nu uita, esti continuarea lor pe acest pamant si in acest univers. Ridica-te, fii tare, mergi inainte si atinge-ti scopul in viata, mereu cu ei in sufletul tau!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ca nu le trece prin cap sa se suicideze, nu le vine sa faca asta, dar eu am mai zis, maso nedeclarati sunt enorm de multi, pai doar asa se explica dorinta de a sta pe strazi in mizerie si frig pana moare, altfel nu-mi explic eu. Adica are de ales intre sa nu sufere zeci de ani, sau sa sufere, un maso alege mereu a doua.
Bineinteles, nu sa fie ceva temporar, ca acolo e altceva daca vei putea avea o viata normala dupa un timp, e vb de cazurile pierdute definitiv unde pana moare stau pe drumuri.

Pai aia e, ca nu am inteles cum dracu nu isi dau schizo seama ca-s iluzii, atata tot, la carte nu scrie asta, scrie doar ca se intampla asa si cam atat.
Cum draci sa nu-ti dai seama (zic eu) daca ai comparatia! Cand esti in criza ai halucinatii, cand iesi, vezi realitatea.
Normal ca multi sunt integrati cu tratament.

Cum e la bipolari, era sa o fac tembela pe una, cica nu isi da seama cand vireaza din depresie in manie (adica stare peste normal de buna exagerata, patologica).
Ca aia n-are schizo.
Pai eu cand am depresie si chiar si putin de tot starea mai urca, simt si scriu in jurnal "acum sunt fin mai binisor pe tonus".
Si daca urca din ce in ce cum PANA mea sa nu ma prind? Nu simt si eu ca-s mai bine din ce in ce? Ce dracu.

Mai ales ca diferenta va fi f mare de stare.
Cand pica simt, si zic "mda, a mai picat putin starea, nu mai e ca acum 2 ore", deci simti cand esti mai sus sau mai jos cu tonusul.

| FloriBadea a răspuns:

Salut,de curand am trecut si eu prin depresie, si oricat de a naiba ar fi, daca ai ambitie o sa iesi din toate, eu iti recomand sa meditezi, sa faci sport, si sa iesi in "lume" e imposibil sa nu-ti gasesti prieteni/iubita daca tu o sa faci ce ti place si sa socializezi cu lumea