| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ar fi sa muriți prin absurd într-o săptămână de la covid v-ar părea rău? Ce anume ați regreta de la viata? Dar dacă acest virus v-ar ucide mama ce ați face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
63 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tot restul vietii as regreta ca nu m-am vaccinat cu 3 luni inainte.
Regretata mea mama m-ar sfadi tare.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Și dacă peste 5 ani te trezești cu scleroza multipla de la vaccin? Sau după câteva luni...

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu 5 ani dupa ce am murit? laughing
rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Cat ești in viata! ca vaccinul se ia din n luni în n luni pe o perioada îndelungată. Zic și eu asa ca au mai fost cazuri de la vaccinuri în care sau îmbolnăvit mulți de asa ceva sau alte boli grave.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca inteleg bine, ai vrut sa zici ca, aflu cu o saptamana inainte ca voi muri de virus (?).
In acest caz, inseamna ca am deja semne ca undeva am probleme care se agraveaza.
Daca sunt constient si lucid, atunci ma tratez repede sa nu-mi afecteze organele cronic-vulnerabile, sa ma relaxez si sa las organismului sa-si faca auto-apararea (in care-l si ajut).
Am inteles care sunt simptomele primare (pierderea mirosului si gustului, febra 38-39 grade C), si tratez problema cum am mai tratat si alta data: seara, inainte de culcare luat o aspirina cu ceai fierbinte si transpirat toata noaptea, invelit complet intr-o plapuma. Dimineata lins miere de albine, iar daca ma doare gatul, atunci lins o lingura de zahar imbibat cu petrol.
Aceasta metoda straveche a fost folosita si de bunicii mei, care au invatat-o de la cei care au trecut de "Gripa Spaniola" de dupa "Razboiul Mare" (Primul razboi mondial).
De altfel, imi amintesc ca, de cel putin doua ori am avut aceste simptome inainte, dar diferenta a fost ca atunci se numea "gripa".
Imi amintesc, de asemenea ca, in sezonul de gripa, aproape toti suflau in batiste in serie, tuseau, unii aveau si febra, dar in general le au trecut simptomele dupa cca. o saptamana, s-au vindecat. Si atunci au fost care au avut complicatii, daca aveau boli cronice agravate, iar unii au si murit.

Asta-i viata: se termina cu moartea. Daca nu de la un virus invizibil, atunci de la altceva. Dar nimeni nu traieste vesnic.

| Mosotti a răspuns:

As regreta ca n-am fost multimiliardar.
Daca mi-ar ucide mama nu stiu ce as face, pana sa nu fiu in situatia aia nu pot spune.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fa un exercițiu de imaginație ce ai face având în vedere și depresia pe care o ai și aceasta lovitura? Imaginează-ți ca de mâine în colo ' nu o mai vedea niciodată și ca camera unde stătea de regula e goala

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca m-as duce dupa ea clar de fapt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

100% te ai descurca, dacă te ai descurcat sa supraviețuiești atâția ani depresiei, dar ți ar fi tare greu o perioada 3-6 luni apoi ți ai revenii. Asa ziceam și eu ca, cand o sa moara ma voi sinucide și eu, pe naibii vad ca sunt relativ împăcat cu pierderea ei, eu am luptele mele mai degrabă cu singurătatea, mai ma enervează și tiuitul din urechi dar nu ca la început. Mai mult m-a afectat tiuitul decât moartea mamei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, nu stiu ce sa zic despre faptul ca nu te-a afectat asa tare moartea mamei.
Te descurci daca ai surse de venit, daca n-ai avea, atunci era buleala. Doar nu alegeai sa ajungi pe strazi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă nu aveam da, îmi puneam de mult capăt recunosc acest lucru.m-a afectat dar încerc sa trec peste.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai noroc ca ai venit de undeva, ca eu la asta ma refer de fapt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oricum trebuie sa ma angajez și dacă am și dacă nu am. Trebuie sa fac cumva sa ies din zona de confort

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum te angajezi daca ti-e rau?! Inseamna ca nu ti-e destul de rau, altfel n-ai putea ca in primul rand n-ai mai vrea asta, deci inseamna ca ti-e mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu știu, o sa vad mâine cum ma simt. Azi vad ca sunt binedispus nu știu cum naaibii. Maine fac pariu ca din nou ma voi simți aiurea și dacă nu va fi asa înseamnă ca se întâmplă un miracol.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer ma bucur de ce aud! Faptul ca te gandesti sa te angajezi spune f multe si anume ca esti mai bine, ca daca o zi ai fi asa si alta grav si asta continuu, nu te-ai mai fi gandit tu la angajare.
Nu poti face pariu ca nu sti ce se va intampla maine, poate o sa fie tot asa mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ar fi șocant, suna absurd dar se întâmplă extrem de rar sa fiu ok. Vad ca tu ești singurul care ma înțelegi ăștia din familie nu înțeleg ca nu au avut am mai discutat asta, chestie e ca unii sunt și ignoranți și inculți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca se intampla destul de rar sa fi bine cum de ai de gand sa te angajezi?! Inseamna ca nu e chiar asa zic eu, ca o angajare necesita 8-9 ore pe zi sa fi bine zilnic! Nu extrem de rar.
E o mica contradictie aici sincer.
Pai mie cand nu mi-e bine, nu ma mai intereseaza nimic, dar sa-mi arda de munca?! N-am chef sa vad un film dar ma duc la munca? Ar fi absurd.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai vreau la 4 ore, nu am șanse la 8 ore.s pun marfa pe raft

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si la 4 ore, ca sa faci asta zi de zi inseamna ca ti-e cat de cat si ca doresti sa faci asta! Doar faptul ca vrei asta, arata ca nu esti asa nasol, insusi faptul ca exista dorinta e semn bun.
Dar f bine, bravo, sa faci sa vedem cum iti este.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine mereu m-a plictisit, iritat sa fac acelasi lucru la comanda atatea ore, n-am reusit sa ma adaptez la un loc de munca, si daca ma pui sa fac un lucru care-mi place la comanda, devine aiurea, ma iau nervii, etc, ma simt bine liber sa fac ce vreau, cand vreau si cat vreau, cand ma simt mai bine am ce face de n-am timp sa le termin, nu duc lipsa de activitati.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai putea ca freelancer sa lucrezi, sau hacker laughing nu te comanda nimeni. tu cred ca ai avea capabilitatea de a fi hacker dar nu cred ca te pasionează ca dacă te pasiona deja erai unul. Nici mie nu imi place sa mi se de a comanda mai ales când ești nou ești tratat cu superioritate de toți fraierii doar ca sunt ei mai vechi și în relații bune cu șeful. uneori unii dacă te vede mai prost încearcă sa te și saboteze.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca freelancer ca programator as putea insa zilele in care-s mai bine sunt putine, si cand le am prefer sa fac ce vreau, nu sa fiu constrans sa fac 8 ore ce vor aia, nu e pe mai putine ore, te comanda! Trebuie sa predai la timp lucrarea, nu e asa gata faci ce vrei cand vrei.
Sau dupamiaza dupa ora 17, 30 cand sunt ceva mai binisor prefer sa fac ce vreau eu, sa folosesc putinul timp cand sunt mai asa, sa fac ce-mi place, si oricum nu poti lucra asa cand ti-e bine, trebuie constant sa fi bine sa-ti faci treaba.

Nu-mi ajunge timpul crede-ma, am atatea de vazut la TV, atatea de facut in casa ca macar sa fiu eu mai bine cand sunt.
Nu stiu cum se plang altii ca se plictisesc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, nici eu nu as putea lucra dacă nu as fi ok. de asta ma gândesc mai multe ori sa nu iau o decizie pripita fiindcă și depresia mea e de necontrolat, odată sunt cât de cât ok, odată ma rupe de abia ma dau jos din pat dar în ultima vreme mai rar. Dacă mergi și lucrezi forțat deși nu simți ți se accelerează depresia de te rupe, știu cum e, ca ma duceam în fabrica pe 3 schimburi da atunci nu aveam anxietate, dar stăteam prost cu banii și asta ma termina psihic când toți se duceau la czntina în fiecare pauza. Acum am de toate dar orice as face depresia mea e aproape la fel de deranjanta, nu ma lasă să îmi urnez visurile nu am deloc motivare, interes, și energie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de aia ma mir cum vrei sa te duci la lucru fie si 4 ore cand tu zici ca ai putine zile de bine, cum te duci zi de zi sa faci fata acolo plus drumul dus-intors?!
E f bine ce vrei, insa nu stiu cum o sa faci.

Nici eu nu am interes de mai nimic, merg asa din inertie, dar ca sa ma duc si la lucru ca sa-mi intretin suferinta, nici vorba, adica sa-mi fac mai tare rau.

Pai daca colegii tai se duceau la cantina tu de ce nu te duceai? Ca doar castigati cam toti la fel, deci aveai si tu bani cred.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ei veneau cu bani la ei, eu ma duceam cu putini bani nu erau suficienți. Mai mulți bani dai pe mâncare decât primești salariu. Da, nu as putea, nu am nici o șansă, e devastatoare depresia, nu am capacitate de munca deocamdată. De fapt nu știu dacă o sa aleg sa mai supraviețuiesc fiindcă deja m-am saturat.de angajat e clar nu se mai pune problema, doar ți am zis ca nu durează mult clipele în care sunt ok și din nou revine numai o anxietate cronica se manifesta asa, îmi pot da 100 de diagnostice psihiatrii ca eu sunt convins 100% ca asta e depresie cronica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Depresie cronica scuze.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e depresie cronica, asta clar. Pai si medicii ti-ar da tot depresie diagnostic dupa simptomele care le ai.
Inseamna ca tu ai zis de angajare ieri doar asa ca erai mai bine pe moment.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, îmi era ok în acel moment.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, e clar, si eu aveam tendinta sa incep chestii pe termen mai lung daca 1-2 zile eram putin mai okey, dar iluzie, ca nu eram pe termen lung okey.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Numai dacă facem transplant de cap vom scăpa de o asa depresie, vorbesc serios, evident nu avem cum sa facem, nu avem nici banii necesari dar e foarte complexa depresia degeaba se dau psihiatrii atotștiutori ca nu cred ca o înțeleg ei foarte bine, mecanismele ei, dacă cunoștea nu mai existau atâția depresivi care urmează tratament de 5 -10 ani și tot rău se simt.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici daca ai avea miliarde nu ai cum sa faci transplant de cap, inca nu exista tehnologia, iar daca faci transplant de cap ai fi altul, nu ai mai fi tu dupa aia. Adica ai fi ala al cui e capul.
Solutia era sa gaseasca un tratament bun si eficient care sa vindece si gata.

Pai da, cam 30 % din depresivi sunt rezistenti la tratament, asa este. S-a zis ca, cam 66 % din depresivi isi revin cu tratament si altele. Si 30 % ala e enorm.
Ei mai mult au vazut efectele decat cunosc la tratamente si altele. Au luat-o "daca bag asta merge, deci e ok", fara neaparat sa stie ce si cum ca lumea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, as avea capul lui x si mi as vedea corpul îngropat. Da, e mult 30%
O sa merg luni, marți la un neuropsihiatru chit ca dau 250 de Ron consultația apoi a doua oara 200 vreau sa vad ce tratament primesc și ce diagnostic îmi da. și asa cheltui bani aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai du-te sa vedem, dar zi ce ai luat ca sa nu-ti mai dea ce ai luat si n-a mers.

| anonimg a răspuns:

Când un om are o relație bună cu Dumnezeu, nu se va teme că se va îmbolnăvi, și nici că va muri după ce se va îmbolnăvi. Unde este credință adevărată nu poate exista și teamă.
Deci fie sănătoși, fie bolnavi, noi trebuie să ne încredem în Dumnezeu și vom fi liniștiți.
Încrederea în Dumnezeu nu ne garantează nici sănătatea și nici viața; ci ne va aduce și va menține pacea și liniștea în inimile noastre. Chiar bucuria. Rezultatul final va fi viața veșnică. Garanția vieții veșnice o reprezintă moartea Domnului Hristos.

| SilentRain a răspuns:

Nu,nu prea am dupa ce sa ma plang
Probabil, inmormantare

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Tu ții umbra degeaba pământului nu știu ce e cu tine furi curent degeaba laughing dacă mori mâine doamne ferește vine cineva la înmormântarea ta?
Ce ai de gând sa faci mâine ce planuri ai?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca vine cineva, asi avea inmormntare pe repede inainte si nici de plans nu ar plange multi, cred ca in afara de caine nu ar plange nimeni
Dumnezeu stie ce fac eu maine, singura lucrul cert pentru maine este ca o sa beau cafea laughing

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Cafea? Lunga sau scurta? Mai ușor cu cafeaua ca te ia parkinsonul de tânără. Mai vizitează și tu biserica din oraș, mai fa o spovedanie nici covid nu se atinge de tine ești o gazda ostila pentru toata lumea. eu mâine îmi iau ceva de la MC donald s și pun o lumânare pentru viitorul tău partener

| gabicoo a răspuns:

Știi ce ar fi mai bine?
Mori tu primul și după o săptămână intri pe TPU și ne spui cum a fost!
Ce zici?
Te bagi?
winking

| Dismally a răspuns:

Normal ca mi-ar parea rau, as regreta toate lucrurile pe care nu am apucat sa le fac.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Am înțeles. Eu nu as regreta nimic. happy unii mor de la prima contractare cu covid alții au avut de 3 ori și nu au nimic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Abia astept, unde ma inscriu?!? big grin

| StrongHeart a răspuns:

Pai asta ar insemna sa ma inchin cultului Covid19 si nu, din fericire am mai mult de 2 neuroni in creier si am vazut boli mult mai grave vindecate cand nimeni nu mai avea speranta,nu ma sperie ceva ce nu poate fi vazut,decat la microscop.
Cine are credinta,nu se imbolnaveste sau daca se imbolnaveste se face bine,nu are ce sa pateasca nici intr-un milion de ani,e ferit de orice rau,ca are Duhul Sfant in el,dar daca moaste nu pupam ca sunt schelete putrezite si sunt ritualuri primitive,daca de rugat nu ne rugam,de postit nu postim,de spovedit nu ne spovedim,de impartasit cu Hristos nu ne impartasim,pe apropiati ii dusmanim si ne uram intre noi constant e si normal sa ne mai dea Dumnezeu cate o incercare,nu ca sa ne pedepseasca,ci ca sa ne indrepte,sa ne mai aminteasca de drumul vietii,ca singura certitudine e moartea,daca noua ne pasa doar de noi si ignoram tot ce e sfant,mi se pare si normal ce se intampla, dar covid nu e nimic pana la urma, sa dea Dumnezeu sa fie doar asta, sa nu vina peste noi catastrofe mai mari ca la cum ne comportam nu m-ar mira sa vedem si razboaie in urmatorii ani.
Daca mi-ar ucide virusul mama, as spune ca asta a fost voia Lui Dumnezeu.As suferi normal, dar cu Dumnezeu treci peste orice suferinta. Daca nu Il ai pe EL, ce te faci cand ramai singur singur si dai de necaz? Te dai singur la Gheena ca nu ti-ai trait viata in Hristos.Pacat ca nu intelegem ce se intampla cu lumea si credem ca totul e un vis, ca sunt povesti sau metafore.
Vai de noi, daca nu ne intoarcem la Dumnezeu o sa regretam mai tarziu cu siguranta.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Acest virus te poate ucide în orice moment atâta timp cat au mai murit și alți tineri fără probleme medicale, cu tot cu credința ta te vei duce la Sf Petrulaughing

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uite ca am avut virusul si nu am murit.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Pai și eu l-am avut și nu am murit, nu toți mor de la covid, dar exista aceasta posibilitate în moment ce au murit și alți tineri, mai ales ca acum o devenit cu 30 % mai mortal schimbându-și tulpina. Pai de aia am menționat ca unii lau avut de 3 ori și nu au murit și unii au murit de la prima contractare în ambele cazuri tinerii erau fără comorbitati preexistente. și maica mea era creștină și tot o murit de la covid, te o salvat sistem imunitar și ca ești sănătos nu credința. Pai dacă Dumnezeu o îngăduit o trauna ca ulterior cineva sa se îmbolnăvească grav psihic va asa se și întâmpla apoi scuza ma asta e un Dumnezeu de c.a.c.a.t

| mont a răspuns:

Da, mi-ar părea rău. De la viața as regreta ca nu m-am distrat mai mult și ca a fost scurta.
In cazul mamei as plânge, as fi supărat mi-ar părea rău. Din fericire nu prea sunt șanse sa se întâmple asta.

| Februar30 a răspuns:

Daca as muri de covid, mi-ar parea rau ca nu s-a intamplat mai repede laughing
Uneori imi imaginez cum ar fi, sa aflu cu aproximatie cam de ce boala voi muri, cand imi va aparea boala, cand se va agrava... poate asa as scapa de sentimentul absurd, ca suferintele mele nu se mai termina. Ar fi o mare usurare.

Daca mi-ar ucide parintii, poate ca m-as bucura pentru ei, ca au scapat de aici, ca nu se mai chinuie, cum s-au chinuit toata viata. La batranete viata nu e tocmai roz si multi isi doresc sa scape mai repede.
In acelasi timp m-as simti mai singur si vinovat pentru greselile mele fata de ei.

Parerea mea...
atunci cand moare cineva drag, de fapt noi suntem cei care suferim. Ei au plecat, nu mai sunt aici, au scapat de viata pe care au avut-o. Ne putem ruga pentru ei, ca sa le mearga bine acolo si sa li se ierte ce se poate ierta.
Nu are rost sa plangem din cauza ca nu mai sunt aici, sa ii dorim inapoi. Ei nu ar vrea sa creeze mai multa suferinta, decat au creat deja prin greselile lor, cat au trait.
Vor sa fie iertati, sa fie ajutati in locurile in care se afla. Ne putem gandi la ei asa cum ne gandim la orice om viu, pentru ca sunt vii, doar ca nu mai sunt pe taramul nostru. E ca si cum ar fi plecat intr-o tara straina happy

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Răspuns în stil mafiot! Respect man!

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh asa gandesc acum. Dar cand se va intampla sa moara, stiu ca voi simti multa suferinta, plus regrete pentru cum le-am gresit.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Fiecare avem regrete mai mult sau mai puțin. Dar dacă nu ți ai bătut părinții poți sta flex și sa nu te mai învinovățestihappy a-ți bate părinții e un blestem de neiertat.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, maica-mea mi-a spus ca atunci cand eram mic, ii mai loveam cu picioarele de nervi, dar nu imi mai amintesc prea bine, ca eram mic laughing daca parau loviturile, poate nu se pune la blestem laughing

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Dacă erai mic nu e cazul sa îți faci griji, doar nu iai ranit din acele lovituri. nu aveai forță sa produci vreo vătămare corporala. Cred ca cel mai urat lucru e sa îți bați părinții, numai lovituri primești de la viata.
Bună gluma laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Februar30):

Nu trebuie sa regreti nimic, greselile pe care le-ai facut au fost de la sine fara sa vrei, in acele momente nu puteai gandi si face altfel, nu puteai evita, nu ai ce regreta.

| mihaela000ela a răspuns:

Sper sa nu se intample! si daca e /si e/si e/...chiar nu stiu cum voi reactiona,, dincolo,, ..probabil aceste probleme existentiale nu ma vor,, obosi,,

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Daca as murii, as regreta ca nu mi-am luat la revedere de la unele persoane dragi.
Daca mama ar fi ucisa de corona...pai nsj ce as face cu viata mea.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimmaaa888890):

Pai dacă taica tău ar fi mort și nu ai avea prieteni deloc și ar muri maica ta de la covid ce ai face? Câți ani ai? Nu vreau s te sperii dar exista aceasta posibilitate chiar dacă am menționat eu cuvântul absurd, adică mor și tineri de la covid de bătrâni nici nu mai spun. Deci ce ai face? happy

| Anonimmaaa888890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tata nu am. Deci lipsa mamei mele m-ar afecta foarte mult.

| nigelb a răspuns:

Da mi-ar parea rau, ca n-am purtat masca corect. Totusi daca m-am protejat cum am putut atunci o sa mor cu gandul ca asa a vrut Dumnezeu. Doamne ajuta daca moare un membru din familie din cauza virusului si inca exista oameni care nu cred in el vai de capul lor...

| anonim_4396 explică (pentru nigelb):

Da, o murit maica mea de Crăciun din cauza complicațiilor, și am văzut ca un nepot de al meu tot lasă răspunsuri ca nu exista acest covid face propaganda. un idiot domne ce sa mai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe Facebook

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist. Condoleanțe.