| anonim_4396 a întrebat:

Ce cantitate de spirt medicinal e letala? cum actioneaza asupra corpului? cum se manifesta sau mai bine zis ce simte cel care o ingera? la cat timp dupa, survine decesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marin81 a răspuns:

Vrei sa omori pe cineva cu spirt? :))
Uite aici http://www.revista-informare.ro/showart.php?id=70&rev=3

7 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Bei spirt medicinal și te curăți de.,., sănătate!

| express11 a răspuns:

Este coma alcoolica.te imbata.deci are efectul betiei. daca faci coma alcoolica depinde de organism daca mori. daca consumi un timp indelungat, iti afecteaza vederea, intoxicatie, ciroza, moarte.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Spirtul medicinal nu mai e letal decat prin coma alcoolica si deprimare respiratorie. Nu mai contine alcool metilic ca pe vremuri.

| Winchester308 a răspuns:

E ca si cand ai bea o Vodka foarte tare si colorata.De obicei bauturile astea au cam 40% alcool, spirtul are cam 70%.
Am vazut medici care cica te intoxifici cu Metanol daca bei spirt...din lipsa de ocupatie m-am uitat pe eticheta mai multor sticle diferite de spirt si nu scria pe niciuna cum ca ar contine Metanol.

| Cronki a răspuns (pentru Winchester308):

Spirtul medicinal contine metanol.
Metanol obtine si taranul de la cazanul de tuica. Metanolul este mai usor decat alcoolul astfel ca mai intai se evapora metanolul (prima mana) spirt-ul. Metanolul este intr-adevar toxic. Cine ingereaza o cantitate mai mare de metanol da coltul garantat, sau isi distruge ficatul, creierul, muschii si se termina prin a face spume la gura. Am avut ocazia sa vad un caz. Metanolul numit si metilic atunci cand este facut din lemn(carbonizare) sau combinatia a mai multor gaze, printre care si dioxidul de carbon sub presiune/lichefiere.

| Winchester308 a răspuns (pentru Cronki):

Spirtul medicinal este Etanol.Si de ce mi-ai spus asta? Nici n-are vreo legatura ce ai zis tu.Ea a intrebat de spirtul medicinal, nu de cum se face tuica.
Etanolul este 70% in spirt, chiar si daca ar contine ceva Metanol efectul ar nu ar fi acelasi ca si cand ar fi doar apa si Metanol deoarece functioneaza ca antidot. Spirtul stiam ca mai contine si alcool izopropilic.

| Cronki a răspuns (pentru Winchester308):

Am facut o paranteza cu tuica. As putea sa subliniez si eu la fel: "ea a intrebat de spirtul medicinal, nu cum se face Vodka foarte tare si colorata."
Apoi pe sticla de spirt medicinal scrie: alcool etilic rafinat = etanol, cu alte cuvinte se poate consuma, nu? :)) * Pentru cei dornici de o gura de spirt, mai intai scapati de albastru de metilen cu ajutorul unei felii de paine! :D
Am abordat subiectul ca intr-un forum, @Winchester308 sper sa nu te simti ofensat.
Am vrut sa subliniez ca pe eticheta spirtului medicinal (spirtul metilat) nu-s trecute toate substantele. Spirtul medicinal este o forma de etanol devenit necomestibil prin adaugarea de piridina, metanol si coloranti de regula albastru de metil. Deci medicii care sustin ca te intoxici cu metanol daca bei spirt, chiar au dreptate.
http://citynews.ro/......al-1236152