| anonim_4396 a întrebat:

Ce cauzeaza arsurile la stomac? Poate fi grav:?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gastrita hiperacida, eliminarea mancarurilor care-ti fac rau (o sa scriu mai jos de spun asa) si un tratament (la sfatul medicului) din vreme. Medicul care mi-a descoperit mie gastrita imi era ruda. Ea (era femeie) mi-a spus ca aia cu regimul este o prostie. Exemplu concret: eu pot manca rosii, sotia mea, nu. Eu nu pot manca castraveti, sotia mea, da. Avem gastrita amandoi. Ardei iute mancam amandoi fara sa ne fie rau. Deci mananci (bei) ce nu-ti face rau. Gastrita hiperacida este ultimul pas inainte de ulcer. Daca, insa, o iei din vreme poti sa si scapi de ea. Pe vremea mea nu erau atatea informatii.

| Wr3nch a răspuns:

Mancare foarte picanta sau sarata. Bauturi acidulate, alcool sau ciocolata. Nu e grav dar daca ai problema des un control medical ar fi ok.