| Lightdark a întrebat:

Daca tutunul este o planta de ce îți cauzează grav plămânilor?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca doar ai admira planta aia, in pamant, nu ti-ar provoca nimic la plamani.
Dar daca o bagi in gura si o fumezi, este normal sa-ti distruga plamanii si sa faci cancer de la ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu tutunul in starea lui naturala iti cauzeaza probleme ci fumul tigarii... ca tu cand fumezi bagi in tine fumul ars de la tutunul ala cu alte 100 de chimicale.

Plus, nu orice planta face bine la organism sa stii

| dullcat a răspuns:

Nu tot ce e pe baza de plante, natural e bun pentru organismul nostru si implicit sanatate.Realizezi ca exista plante otravitoare si oamenii au murit de la ele incercand sa afle daca sunt ok de consumat sau nu?

| johnnny123 a răspuns:

Ai impresia că toate plantele de pe planetă sunt sănătoase pentru organismul uman?

| VoidEternal a răspuns:

Si matraguna e o planta. Nu inseamna ca iti face bine sa o mesteci sau prizezi.

| StoicAnalysis a răspuns:

Tutunul sub forma de planta pe care o mesteci, nu dauneaza la plamani. Dauneaza la plamani doar daca o fumezi. Adica doar daca inspiri fumul ei in plamani.

| sammie a răspuns:

Nu a smuls planta și ți-a dat să o bagi în gură. Este uscată, a trecut prin multe până să ajungă la magazin.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că nu există tutun natural în țigări. Există tutun prelucrat termic și chimic, altfel nu ar rezista luni de zile în magazin!

| Holiday a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Intr-adevar, tutunul din tigarete e prelucrat, dar nu pentru ca nu rezista. De fapt tutunul uscat il poti tine ani de zile fara sa se "strice".

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Holiday):

Da, nu contest că se păstrează, dar în condiții speciale de depozitare, cu temperatura, umiditatea controlată și stabilă.
Ori pachetele de țigări sunt transportate, depozitate în toate tipurile de climă și umiditate. Deci, ar fi imposibil să reziste dacă nu ar fi tratate!

| healerdx7 a răspuns:

Argumentum ad Naturam.