| AndreeaNustiu a întrebat:

Ce ceai e mai bun pentru regrarea sau venirea mai repede a menstruatiei? Ceaiul de coada calului, ceaiul de coada soricelului sau ceaiul de cretisoara? Dau funda:dP.S.Am menstruatie dar as vrea sa nu mai intarzie 2 -3 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

După ce am PIERDUT timpul căutând prin întrebările tale, am constatat că ai 13-14 anişori şi PRIMA menstră/menarha ţi-a venit în 26 decembrie 2012 - "cadou" de la Moş Crăciun;)

În această situaţie, aceste dereglări sunt NORMALE!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Eventual, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Totuşi, în cazul tău - fiind în PRIMUL an de ciclu menstrual - NU se va vedea nici o "îmbunătăţire"...

Toate cele bune.

| AndreeaNustiu explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns! Da am 13 ani jumate, in vara fac 14, si menstruatia o am din 26 decembrie 2012, bine inteles care a tinut vreo 7 zile.A doua menstruatie mi-a venit pe 25 martie 2013, iar acum ma gandesc ca a treia ar trewbuie tot asa sa vina peste 2 -3 luni, dar infine, deci sa deducv din raspunsul dvs ca este doar o deraglare hormonala acea pata maro? Cineva mi-a zis ca poate nu mama curatat destul la menstruatie si de asta apar, poate fi adevarat?

| bursuc001 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Cu plăcere!

NU este vorba de "curăţarea vaginului" după menstruaţia din 25 martie - în acel caz petele maro trebuiau să apară la maxim 2-3 zile după terminarea menstrei.

Poate fi o dereglare hormonală des întâlnită în PRIMUL an de ciclu menstrual.

Sau, poate fi o sângerare care apare ( uneori ) în perioada ovulaţiei - când sunt posibile sângerări neregulate, spotting/picuri ( sau mai RAR, chiar o sângerare de 2-3 zile, asemănătoare cu menstra ).

Oricum, NU ai de ce să te îngrijorezi!

O seară plăcută.

5 răspunsuri:
| caty165 a răspuns:

Draga ar trebui sa consulti medicul

| AndreeaNustiu explică (pentru caty165):

L-am consultat si asa ozis ca sa beau unu dintre aceste ceaiuri dar nu stiu care e mai bun.

| caty165 a răspuns:

Eu ma gindesc ca ceaiul de cretisoara