| nukeyly a întrebat:

Ce complicatii pot aparea dupa un tratament canal pe termen lung la 1 sau mai multi dinti?
Sa zicem ca tot e ok 1 an si dupa incepe disco? Nu mai bine scoti dintele din start?
Ce legaturi pot fi intre inflamatii in corp si reparatul de canal in trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In corp nu ai inflamatii, ai doara acolo local in caz ca se intampla, adica poti avea infectie daca izolarea canalului n-a fost facuta bine.

Sa scoti dintele? Nu vad de ce sa il scoti, o sa ai un gol acolo, nu arata bine estetic.Il scoti si stai asa ori sa pui implant?

Singura chestie pentru care ai scoate un dinte natural, ar fi sa nu se mai poata face nimic la el.
Atita timp cit dintele natural este acolo, chiar daca are nervul scos, lasa dintele acolo, nimic nu este mai bun decat dintele tau natural.

Asta sa tii minte, nimic nu e mai bun ca dintele tau natural, absolut nimic.Toate care se fac, se fac atunci cand nu se mai poate salva dintele natural si trebuie scos, ori e deja spart, deriorat rau.

Cu nervul scos dintele putem spune ca este mort, dar el va sta acolo mai bine decat orice altceva, dintele natural este prins f bine de os, de tesut, doar se izoleaza bine canalul unde a fost nervul, se pune plomba doar acolo unde e mica gaura, sau poti pune coroana la acel dinte daca gaura sau dintele necesita plomba f mare, pentru ca exista riscu sa cada usor.

Toata chestia este mult mai ieftina decat un implant.Pentru ca, atunci cand elimini un dinte, implantul este alegerea cea mai buna.

Nu te apuci sa scoti un dinte bun, sa ce, sa pui punte? Mai rau faci, distrugi si alti dinti de linga, deci automat trebuie implant.

Dar daca dintele tau la exterior este ok, cum am spus pui plomba sau coroana, o sa stea acolo zeci de ani, daca lucrarea este bine facuta.

| ioana748 a răspuns:

La un moment dat disco tot incepe, poate putin mai tarziu de un an.
Insa depinde unde este dintele, daca arata inestetic fara sau nu.
Nu cred ca este legatura intre inflamații in corp si reparatul de canal si banuiesc ca ai luat antibiotic in perioada respectiva.
Sanatate,

| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Infecție, fractură, leziuni ale nervilor (rar)
Nu neaparat. Posibilă retratare.
Link posibil, consultați medicul dentist pentru evaluare.