| derlinyDD a întrebat:

Ce consecinte au fumatul, alcoolul, drogurile asupra sanatatii unui tinar (unei tinere)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Fumatul duce la boli pulmonare, caderea dintilor, respiratie ingrozitoare si dependenta care si ea are mari riscuri.
Alcoolul duce si el la diferite boli. Daca consumi alcool mult ( sa te imbeti ) poti comite fapte fara sa gandesti.
Drogurile la fel, duc la dependenta, si iti aduc o moarte mai rapidawinking.
Toate duc la dependenta, deci un tanar, care nu are venit constant propiu ajunge sa fure de la parinti, sa-i minta si sa comita astfel de actewinking.
Deci iti faci rau singur/a.

3 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Consecinte grave! In concluzie mori mai repede! Parintii nu cred ca ar vrea asta. Acei care fumeaza sunt oameni influentabili in general, si in special, de anturaj. Nicotina, substantele din droguri intra in sange si afecteaza toate organe si oasele, muschii. (transportandu-le in intreg corpul).

| raluca0306 a răspuns:

Afecteaza unele organe interne si nu numai, afecteaza si psihicul.

| nowar a răspuns:

Stres,esti evitat de cei din jur, boli ale organismului, de la fumat iti cad dintii si plus o respiratie urat mirositoare straight face