| simoSTAR a întrebat:

Ce credeti ca este mai periculos : alcoolul sau drogurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Periculos este viciul. Pentru unii iubirea este mai periculoasa. Unii ucid din cauza frustrarii datorate unei despartiri. Fiecare este periculos in felul lui. Sunt cazuri in care pui un om drogat, un om betiv, un om care nu a consumat nimic si vezi ca ultimul e cel mai agresiv si ilogic.

35 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cred ca in primul rand drogurile.

| Arthur a răspuns:

Drogurile. Multe dintre ele cauzează dependenţă de la prima doză. Pentru a ajunge alcoolic trebuie să consumi constant vreme îndelungată. La o petrecere chiar dacă bei peste măsură, ziua următoare ţi-e rău mai mult sau mai puţin, aşa că vrei nu vrei faci o pauză. Altă problemă e că alcoolul atacă în timp îndelungat ficatul ( cu toate că la autopsie mulţi alcoolici prezentau un ficat în stare perfectă ) iar mai târziu de tot creierul. La drogaţi se începe rapid cu afectarea tuturor organelor care se degradează rapid.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Campania pentru legalizarea marijuanei sustine argumente pentru care alcoolul ar fi mai periculos decat iarba. Marijuana este unul din "drogurile" ilegale cu risc scazut, care nu creeaza dependenta chimica. E o propaganda mincinoasa, se raporteaza doar la cazurile extreme din consumul de alcool. Din experienta proprie sustin ca alcoolul e mai putin periculos intr-o imagine de ansamblu, desi in multe cazuri alcoolul distruge vieti. Dar depinde ce alegi sa iti distrugi: creierul sau ficatul. Parerea mea e ca oamenii au nevoie sa fie lucizi, pentru cineva cu respect de sine nu e in regula sa renunti voluntar la discernamant. Un joint cu putina iarba de doua ori pe an ar fi comparabil cu o sticla de vin odata la o luna. Adica in limite acceptabile. Despre restul drogurilor nu vreau sa ma pronunt, mai ales cele de mare risc, sunt din principiu impotriva desi cunostintele sunt doar din ce am citit/auzit.

| OanaG a răspuns:

Drogurilehappy

daniela
| daniela a răspuns:

Amanadoua sunt la fel de grave

| costymaximus a răspuns:

Drogurile

| Cleona a răspuns:

Drogurile sunt mai periculoase, dar asta nu inseamna ca alcoolul nu e periculos

| Ana-Maria94 a răspuns:

Drogurile evident adica si alcoolul este mdar totusi nu chiar asa.

| Ea12345 a răspuns:

Parerea mea este ca ambele, in mare masura. Din pacate, multe persoane le folosesc straight face

| hax0r a răspuns:

Alcoolul e tot un drog. Sper ca te-am lamurit...periculos e doar omul.

| Marii a răspuns:

Ambele in exces sunt periculoase. Daca bei putin nu patesti mare lucru, dar de la droguri devii dependent. happy

| deea_1980 a răspuns:

Ambele sunt nocive pentru organism, nu cred ca pot sa zic care este mai periculoasa.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Drogurile.

| Betty a răspuns:

Dependenta de ele.smug

| sergiu a răspuns:

Drogurile...sau drogurile combinate cu alcool happy

| dydyana a răspuns:

Drogurie da si alcoolu.depinde acum

| blondutzata a răspuns:

Ambele si eu eram asa mai demult fumam aveam 13 ani dar m-am lasat am avut noroc ca doar 5 tigari dar apoi m-am lasat bine atuncy eram fericita cand m-am lasatlaughingglumesc n-am fumat nici o data

| RainDrop a răspuns:

Drogurile

| nenitzu86 a răspuns:

Fiecare cu parerea lui... Si mai conteaza si la ce sens te referi. Daca te referi la sanatate, drogurile sunt mai periculoase ( nu toate ), daca vorbim de comportament, atunci alcoolul este mai periculos. Combinat cu un anturaj "bun" poate duce la multe. Ca exemplu iti dau un filmulet cu Teo de la Cafe Deko de cand a fost la tine in oras: http://www.youtube.com/watch?v=YsPxLxKmqtI. In plus conteaza si organismul tau, cat rezisti, in ce te transformi dupa ce consumi droguri sau alcool, cat de mult rezista corpul tau la un consum sustinut, constant. Cunosc persoane care beau fara sa aiba nici cea mai mica problema cu ficatul, persoane care au murit din cauza asta, persoane care se culca dupa ce beau si persoane care se isi iau nevasta si copii la bataie supa 2 sticle de Unirea. La fel si cei care consuma droguri. Unii sunt f fericiti, altii paranoici, altii vand din casa sau iti dau in cap sa faca rost de bani pentru alta doza. Oricum la droguri e un pic mai complicat din cauza ca nu toate au acelasi efect si nu-ti dau aceleasi stari. De aceea ele sunt etichetate in functie de risc: de mare risc, risc mediu si risc redus.

| ilovemusic a răspuns:

Ambele, acum depinde si felul lor droguri usoare sau tari, iar cu alcoolul depinde cat bei.

| Kate21 a răspuns:

Amandoua creeaza dependenta

| Lucifer a răspuns:

Femeile

| DianaAndreea90 a răspuns:

Sunt ambele la fel de daunatoare

| ruxy_3175 a răspuns:

Amandoua cred ca sunt periculoase in diferite situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul este doar un drog legal, dar tot drog e si efectele lui pot fi devastatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amindoua, dar daca ar fi sa aleg intre ele as alege alcoolul, cred ca traiesc mai mult daca nu ma bea el pe minewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drogurile...si alcoolul e un drog la randul lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua sunt de nelasat laughing