| Petrovic a întrebat:

Ce contine acidul gastric?
Ce inseamna,, Ma arde acidul pe gat"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| larrii a răspuns:

Se mai numeste si reflux gastrointestinal, nu apare neaparat cand ai vreo boala, poate aparea si cand mananci de exemplu mai mult decat iti trebuie si iti vine mancarea pe gat, impreuna cu acidul gastric din stomac, care iti da o senzatie de arsura pe gat, atata tot. Bineinteles, aceste simptome daca sunt destul de frecvente pot indica o boala, dar mai rar se intampla oricui.

4 răspunsuri:
| ambicio a răspuns:

Acidul gastric e alcătuit din apă, HCl, substanțe organice (enzime) și substanțe anorganice.
" mă arde acidul pe gât " înseamnă un disconfort resimțit la nivelul gâtului, se simte ca și cum ți-ar veni să vomiți. Acest simptom este al gastritei.

| Petrovic explică (pentru ambicio):

Dar daca am mancat prea mult si le-am amestecat o data esre posibil sa fac gastrita?

| ambicio a răspuns (pentru Petrovic):

Nu.

Răspuns utilizator avertizat