| manoValentinm a întrebat:

Ce înseamnă Volvulus gastric nestenozat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Volvulusul gastric este rasucirea unei parti a stomacului (mai rar a intreg organului) si ocluzia acestuia.
Fiindca este nestenozat, inseamna ca sfincterul piloric nu este ingustat patologic, adica, continutul stomacului inca poate trece in duoden.

| manoValentinm explică (pentru Floridori):

Mulțumesc am scris pe rezultatul de la endoscopie Ce înseamnă se constată o MINIMA hernie hiatala prin alunecare?

| Floridori a răspuns (pentru manoValentinm):

Cu placere!
Hernia hiatala prin alunecare se formeaza imediat deasupra diafragmei.
In cazul prezentat, pentru ca nu exista stenoza, volvulusul este, cel mai probabil, prezent in partea superioara a stomacului, ceea ce a si cauzat acea mica protruzie.

| manoValentinm explică (pentru Floridori):

Aaa deci aceasta anomalie nu o să-mi puna probleme în privința ridicării de greutăți?

| Floridori a răspuns (pentru manoValentinm):

Imi cer scuze, dar sper ca glumesti...
Volvulusul gastric reprezinta o urgenta chirurgicala.
In anumite cazuri, se poate incerca o dezobstructie endoscopica.
Hernia hiatala prin alunecare se formeaza atunci cand o parte a stomacului trece deasupra diafragmului.

Deci atat o problema cat si cealalta nu numai ca nu permit un efort sustinut, dar necesita o vizita la medic cat mai urgent posibil.

| manoValentinm explică (pentru Floridori):

Pai tocmai ce-am fost și nu pune nici o problema la efort susținut și nu e patologic nimic de OPERAT

| Floridori a răspuns (pentru manoValentinm):

Am dubii in privinta faptului ca medicul ti-a dat unda verde in privinta aceasta, dar poate ca nu trebuie operat pentru ca se poate/s-a putut rezolva pe cale endoscopica.
Nu stiu la cate grade s-a produs rasucirea (cel mai probabil la mai putin de 180) daca nu exista obstructie totala si/sau stenoza.
Desigur, tu urmeaza indicatiile medicului tau daca spui ca ai fost la el si asta ti-a spus.
Multa sanatate!

| manoValentinm explică (pentru Floridori):

O ultimă întrebare am vb cu medicul gastro mi-a zis ga eu având o gastrită cronica eroziva hemoragica din cauza asta stomacul sea schimbat forma o data cu vindecarea bolii asi revine stomacul la forma lui normală și că nu-i nimic de OPERAT la un stomac in cascada sau Volvulus gastric ce părere aveți cu respect?

| Floridori a răspuns (pentru manoValentinm):

Am notiuni de medicina generala pentru ca aceasta este facultatea pe care am terminat-o, insa specializarea mea medicala este alta.
Nu stiu cat ar conta opinia unui medic psihiatru in ceea ce priveste stomacul happy
Daca medicul respectiv asta a constatat, cel mai intelept lucru este sa ii urmezi recomandarile.
Desigur ca exista cazuri si cazuri, iar cauzele volvulusului gastric pot fi multiple, la fel cum pot exista si complicatii diverse, mai ales daca afectiunea cauzanta nu este tratata sau indepartata.
Daca rasucirea nu are 180 de grade si medicul a constat ca nu prezinta risc, atunci asa o fi...Cel mai probabil, lipsa stenozei a determinat aceasta decizie din partea medicului.