| Sweety25 a întrebat:

Ce credeti ca este pepenele:fruct sasu leguma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bοgdαη a răspuns:

Poti modifica intrebarea nu era nevoie sa scrii ca explicatie.

Uite ce am gasit pe site:
Din punct de vedere stintific, pepenele rosu este fruct. Lebenita este o planta dicotiledonata... bla bla, ca si in sceneta aia a lui Forin Piersic, fructul ei, partea edibila (adica de mancathee a plantei este un fruct de tip baca uriasa, in medie de 4 kg, carnos si zemos, si de culoare verde in una sau mai multe nuante. In interior este roz/rosu de la licopen, substanta prezenta si in rosi. Este dulce si racoritor, bogat in apa si saruri. Continutul redus in calorii il face ideal in cure de slabire. Semintele sunt negre, maronii si sunt bogate in vitamina E.
Din punct de vedere agricol, pepenele se incadreaza in categoria bostanoaselor, care sunt legume.
Tot la fel se poate discuta si despre rosii, vinete si ardei, plante din familia solanacelor la care partea edibila este fructul, dpdv agricol sunt incadrate la legume, la pastaioase se consuma de asemenea fructul, cand este verde, sau numai semnitele dupa ce s-a uscat (fasole, mazare, bob, linte).
In concluzie, pepenele rosu este si fruct, si leguma, dupa cum il iei. Scuze ca ti-am impuiat capul cu atatea explicatii

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pepenele, rosiile, vinetele, ardeii, castravetii si altele sunt toate fructe de legume. laughing
Adica, plantele respective sunt incadrate la plante legumicole, si partea agriculturii care se ocupa cu cultivarea lor este legumicultura.
In comparatie, merele, coacazele, capsunele sunt fructe de arbori, arbusti si plante ierboase, de a caror cultura se ocupa partea a agriculturii numita pomicultura.
Si ca sa complicam lucrurile, unele fructe, cum este marul, nu sunt fructe adevarate, ci coceanul de la mar este fructul, iar partea edibila este o parte modificata a florii. It's a real science there, and is more then 1 page!

| Danzell a răspuns:

De fapt nu ar trebui sa pui problema asa. gandeste-te ca fiecare planta are un fruct.

planta de ardei. fructul ei este ardeiul.
marul, fructul este marul,
practic orice planta are un fruct indiferent daca noi ii zicem fruct sau leguma.

| zuzualina a răspuns:

laughing Legufruct.

PS: Fundă?!?

| Sweety25 explică:

Scuzati-mi greseala "sasu" in loc de "sau".

| Sweety25 explică (pentru Bοgdαη):

Nu m-ai incarcat cu multe explicatii..Doar ai vrut sa ajuti! Si de acum o sa modific intrebarea daca am gresit! Mersi

| Bοgdαη a răspuns (pentru Sweety25):

Poti modifica intrebarea nu era nevoie sa scrii ca explicatie.

Uite ce am gasit pe site:
Din punct de vedere stintific, pepenele rosu este fruct. Lebenita este o planta dicotiledonata... bla bla, ca si in sceneta aia a lui Forin Piersic, fructul ei, partea edibila (adica de mancathee a plantei este un fruct de tip baca uriasa, in medie de 4 kg, carnos si zemos, si de culoare verde in una sau mai multe nuante. In interior este roz/rosu de la licopen, substanta prezenta si in rosi. Este dulce si racoritor, bogat in apa si saruri. Continutul redus in calorii il face ideal in cure de slabire. Semintele sunt negre, maronii si sunt bogate in vitamina E.
Din punct de vedere agricol, pepenele se incadreaza in categoria bostanoaselor, care sunt legume.
Tot la fel se poate discuta si despre rosii, vinete si ardei, plante din familia solanacelor la care partea edibila este fructul, dpdv agricol sunt incadrate la legume, la pastaioase se consuma de asemenea fructul, cand este verde, sau numai semnitele dupa ce s-a uscat (fasole, mazare, bob, linte).
In concluzie, pepenele rosu este si fruct, si leguma, dupa cum il iei. Scuze ca ti-am impuiat capul cu atatea explicatii

| claudiulihor a răspuns:

Este in fruct. De fapt este cel mai recomandat fruct al verii deoarece are multe vitamine si un continut ridicat de apa

| ManStar a răspuns:

Cum sa fie pepenele legumalaughing Normal ca e fruct!

| adriansc1 a răspuns:

Pepenele ii fruct hai da-mi funda laughing