| IuliaAna23 a întrebat:

Ce credeți că îngrășa mai mult : zahărul, pâinea albă sau grăsimile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Grasimile ingrasa cel mai mult.
Painea alba nu cred ca ingrasa pentru ca este saraca in glucide. Eu cred ca este un mit ca painea alba ingrasa. Poate doar ne umfla stomacul pentu ca mancam multa deoarece nu are suficienti nutrieni pentru a da creierului senzatia de satietate (stomacul duce la creier aceasta senzatie prin diferiti nervi). Atunci cand mancam paine neagra, integrala, ne vom satura din din 2-3 felii; pe cand daca mananc chiar si o paine alba nu ma satur, chiar daca ma umflu in burta.
Exista mai multa paine alba pe piata, deoarece faina alba rezista mai mult pe raft, pe cand cea neagra rancezeste mai repede.

Cat despre zahar, acesta ingrasa mai greu deoarece organismul il transforma ulterior in grasime daca eneriga acestuia (a zaharului) nu este consumata prin efort fizic (munca, exercitii fizice, orice tip de miscare).
Atunci cand consumam dulciuri trebuie sa facem miscare. Lucrul acesta este valabil la orice tip de hrana introdusa in stomac, dar mai ales la alimentele bogate in glucide cum este zaharul. El se gaseste si in sucuri.
Grasimea face parte tot din categoria glucidelor. Aceasta este si ea rea pntru ca se lupta foarte mult organismul sa scape de ea. Se digera si greu pentru ca este grasime de tip "trans". In schimb grasimile vegetale ne fac bine si sunt tolerate bine de organism.

In principiu, atunci cand consumam carne, aceasta trebuie mai intai fiarta pentru ca in felul acesta se elimina grasimea din ea plus alte toxine; se arunca apa respectiva si apoi putem sa preparam carnea. Asa trebuie facut in mod normal, chiar daca ni se pare ca va ramane carnea fara gust. Pai ce, soia are vreun gust? Sau cerealele? Sau fasolea, mazarea, lintea, nautul? Nicidecum. Au niste arome slabe in comparatie cu carnea. Dar acestea sunt cu mult mai bune decat carnea.
Zaharul din fruncte este suficient pentru nevoia zilnica a organismului.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Grasimile,pacat de cei care au facut biologie dar nu au ramas cu nimic, grasimile au cele mai multe calorii 9 calorii per gram iar carbo = zahărul, pâinea albă =4 calorii, grăsimile sunt depozitate ca tesut adios nu se foloseste ca energie, zahărul, pâinea albă se folosesc ca energie instanta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Zaharul nu ingrasa nici painea alba, o data ajuns zaharul in organism el este folosit ca energie

| Violleta2022 a răspuns:

Zaharul si painea ingrasa!

| cristimihailov a răspuns:

Discutia e lunga. In principiu zaharul si painea (alba prin amidon) ridica glicemia. Se da drumul la productia de insulina. Excesul se depune ca si grasime.

Daca si consumi grasime, aceasta se va depune de asemenea.

Ar fi pe scurt. Povestea in spate e mai lunga.

| Donsavas a răspuns:

Zaharul ingrasa destul de mult si este ascuns in painea alba si in multe alte alimente. Renunta la el! provoaca cancerul si accelereaza imbatranirea.

| Lioana a răspuns:

Cu siguranta cel mai mult ingrasa grasimile. Chiar si denumirea o spune.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Carbohidratii.

| Elena9328 a răspuns:

Pâinea albă în principal fiindcă e cea mai des consumata,apoi zaharul, fiindcă este găsit inclusiv și în fructe. Și grăsimile, nu multă lume le place să mănânce grăsime, gen, șuncă. Așa că mai puțin

| IuliaAna23 explică (pentru Elena9328):

Nu cred că fructele au zahăr, și nici șunca grăsime, din câte știu eu. Iar grăsimea este consumată foarte des ( spre exemplu uleiul )

| Adiav a răspuns:

Primele doua: Zaharul si faina alba