| cristinacrissss a întrebat:

Ce credeti despre tigari? Nu credeti ca ar trebui interzise ca orice drog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| someonelikeu a răspuns:

Ai mare dreptate. fac mult rau si sunt ca drogurile. acestea distrug viata omului si te fac dependent.eu nici macar nu suport mirousl dar sa mai aud de ele.eu nu o sa fumez niciodata.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tutunul nu omoară așa de repede ca drogurile interzise!
Este o diferență între ele.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Eu sunt fumator.

Va asigur ca nicotina functioneaza ca absolut oricare alt drog... Mecanismul dependentei psihologice este asemanator cu al cocainei, dealtfel nicotina este incadrata in clasa stimulentelor, alaturi de cocaina, amfetamine, cofeina s.a.m.d

Dar nu nicotina in sine este cea care provoaca bolile date de fumat ci substantele toxice precum metalele grele sau gudronul.
Nicotina provoaca doar hipertensiune arteriala si in timp afectiuni ale inimii, poate si din cauza ca fumatorii au un nivel crescut de dopamina in creier fata de nefumatori.

| blueangel99 a răspuns:

Ba da. Ai drepate. Sunt droguri de-adevăratelea, pentru că :
1) Sunt pe bază de plante stupefiante
2) Cauzează dependenţă
Pa, pa!

| angel74dm a răspuns:

Ai dreptate, dar având în vedere că sunt peste 1, 2 miliarde de fumători în întreaga lume, acest lucru ar fi imposibil, s-ar crea o revoluţie mondială...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabagism

| MariaO a răspuns:

Nu ar putea sa le interzica. Sunt considerate droguri, dar slabe. Spre deosebire de drogurile tari, provoaca o dependenta, de care cu ambitie poti scapa, fara sa ajungi la sevraje. Cu toate ca sunt fumatoare si cu toate cele spuse mai sus, nici eu nu sunt de aord cu fumatul. Niciodata nu am incurajt pe nimeni sa se apuce, ba chiar si eu incerc sa ma las.

| RXN a răspuns:

Dau dependenta psihica si fizica si afecteaza viata consumatorului,dar in niciun caz la acelasi nivel ca al stupefiantelor interzise de lege.

In plus, tutunul si alcoolul mai mult ca sigur nu vor fi interzise vreodata de lege pentru ca sustin extrem de mult economia, iar interzicerea consumului lor ar insemna un colaps economic major la nivel mondial.

| AndreeaRox a răspuns:

Dathumbs up...ar trebui dar nu cred ca se va intampla asta si chiar daca s.ar intampla unii ar gasi modalitati sa consume in continuare...

| HahahaAb a răspuns:

Si daca ar fi interzise, fumatorii tot ar continua sa fumezelaughing...iti zic eu...winking

| Amoniac a răspuns:

Ar trebui sa fie oprita fabricarea tigarilor.

| PinkSky a răspuns:

Buna Cristina, parerea mea este ca nu ar trebui sa fie interzise deoarece fiecare persoana alege nimeni nu fumeaza pentru ca este obligathappy Si sincer cred ca mai "drog" sunt jocurile astea de exemplu metin2 sau altele deoarece distrug copii si aia traiesc "o viata voirtuala" de tigari oameni se mai lasa dar de jocurile acelea nu mai scapi:]. Sper ca te-a ajutat >; dd

| FetisoaraZambilici a răspuns:

Ar trebui interzise pentru ca dauneaza grav sanatatii celor care fumeaza dar si a noastra pentru ca inhalam acel fum.Dar stii tu...sunt acele tigari electronice care iti ofera aceeasi senzatie.Insa am inteles ca si acestea dauneaza. Acum chiar nu stiu ce sa zic despre acest tip de tigari, dar cele obisnuite ar trebui interzise!