| ciulinmaria a întrebat:

Ce cura de slabire trebuie sa tina un copil la 9 ani? am 48 kg si nu prea imi place....am renuntat la paine la dulciuri zaharuri si grasimi
dar degeaba...nu m-a ajutata nimic... va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e recomandat pentru ca s-ar putea sa-ti afecteze cresterea, mai bine fa sport si mananca sanatos

| DataScience a răspuns:

Nu trebuie sa tina nici o cura de slabire.ori sa stea afara toata ziua, la sport cu el sau la sapa(una din astea 3) si iti garantez ca slabeste copilul mai repede decat cu orice pastila sau cura de slabit.
2)Acum vorbind din punct de vedere medicalo-stiintific. exista alimente cu eliberare de energie rapida, medie si intarziata. daca vrei ca grasanul sau grasana sa slabeasca nu-i da niciodata cu eliberare rapida pentru. ca se depunde in grasimi...20-30% cu eliberare medie si 70-80% cu eliberare intarziata..gasesti lista pe net(scrii pe goagal alimente cu eliberare de energie rapida)
Poti sa-i dai din cea cu eliberare de energie lenta pana vomita ca nu se va ingrasa. daca face mofturi ii dai batai(incepe cu o palma peste fata si dupa aia il bati pe corp), si nu-l lasi sa stea degeaba nici cateva minute(sa faca actvitati fizice 80% si 20% mentale)
Eu am 18 ani..studiez nutritia si am 55 de kilograme..nu e chiar extrem de gras pentru. varsta lui, copilul.Nu-l lasa sa slabeasca mai mult de 5 kile..mai bine mai grasu in copilarie decat slab..iti garantez ca nu e bine din propria experienta(va avea capacitate intelectuala mai mare)
Sa nu ii faci niciodata cura in care sa nu manance cat vrea..si niciodata cura in care sa manance doar legume si fructe..sau doar carne si iaurt pentru ca ii va distruge putin din organe..nu se va observa imediat.dar pe termen lung da
Si oricum va pune kilogramele pe care le-a slabit inapoi dupa terminarea curei.
Sanatate!
Si era sa uit..citeste in pu!@ mea pe net toate informatiile pe care le gasesti. daca tii atat de mult la copilul ala! o sa inveti sigur ceva folositor la fel ca mine!
Inca o data, sanatate si numai bine! Si sa traiesti 100 de ani..ca mai mult te plictisesti.

| diverse a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci sport orice fel de sport mers pe jos alergat mers cu bicicleta si nu trebuie sa renunti la paine si la toate dulciurile si tias mai recomanda sa mananci legume fructe si sa incerci sati echilibrezi dieta cam la 1500-1700 calorii pe zi sper sa te fi ajutat si nu uita de funda

| andy95summer a răspuns:

Fa sport mult, alergari, abdomene, genoflexiuni, da-te cu bicicleta etc

| diditza23 a răspuns:

Sportul frate..sa cresti frumos si sanatos smug ( alergatul, bicicleta si innotul sunt foarte bune )

| bluuee a răspuns:

De cand ai renuntat la dulciuri, de 2 zile? N-o sa slabesti stai calma, mai asteapta sa cresti.

| Andy9964Cuki a răspuns:

Stiu ca poate nu te va multumii raspunsul meu dar la 9 ani nu trebuie sa te chinui sa slabesti. Esti in crestere pe parcurs ce cresti slabesti ai incredre asa se va intampla. E bine ca ai renuntat la dulciuri dar nu trebuie sa renunti de tot la elewinking

| Mimi_Iulia_1985 a răspuns:

Fa-ti niste analize si mergi la un nutritionist sa-ti dea un regim personalizat in functie de nevoile tale

| Rapanosu a răspuns:

Nu numai cura de slabire trebuie si sport