| stylemakeup a întrebat:

Hei, TPU! Am o intrebare: o prietena de-a mea este cam plinuta si vrea sa slabeasca. Are 14 ani, si incearca sa tina o cura de slabire destul de stricta pentru varsta ei. Eu am incercat s-o opresc sa tina acea cura de slabire, deoarece ea nu se poate abtine. Acea cura o obliga sa nu manance deloc dulciuri sau chestii care contin zahar. Eu nu cred ca la varsta asta trebuie sa tina cura de slabire, dar sora ei o indeamna. Are voie sa tina cura sau nu? Daca da spuneti-mi ce fel de cura. Si daca nu cum pot sa o opresc?

Răspuns Câştigător
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Da, are voie sa tina cura da sa nu fie prea drastica.
Foarte micuta nu e si eu cred ca daca nu o sa inceapa de acum o sa-i fie foarte greu sa slabeasca, cel putin asa am observat.
Poate sa manance dulciuri da nu in cantitati mari si de preferat facute in casa.
Daca acea cura nu-i permite sa manance deloc zahar s-ar putea sa fie ceva la mijloc... daca zici si ca sora ei o indeamna. Poate mananca prea mult zahar si nu-i face bine...nu stiu, zic si eu.
Si totusi, ma gandesc ca ar trebui sa nu apeleze chiar acum la cura, sunt alte metode.
Stii, se zice ca sa ai un corp frumos sa mananci dimineata ca o regine, la pranz ca un om de rand si seara ca un cersetor!
Prin urmare, sa manance cat mai multe fructe si legume, fara prajeli, chipsuri si alte porcarii.(pana si eu nu mananc astfel de porcarii ca nu sunt sanatoase si nu am probleme cu silueta si nici nu am avut vreodata)
Ii va fi greu la inceput sa reziste, dar trebuie sa incerce.
Dar deageaba numai cu mancarea daca nu face si sport.Mers pe jos, alergat, sau macar in casa cateva exercitii.
Daca o tine asa, o sa ajunga sa slabeasca in 2 luni ceva.
A, sa nu manance carne de porc, fara fast food, shaorma si ce o mai fi, ciocolata amaruie, aia nu prea ingrasa si sa mai caute si ea pe net ce sa nu manance.

| stylemakeup explică (pentru nicoletalavinia14):

Faza este ca ea are 57 de kg. Ea zice ca este putin mai mult decat ar trebui dar sora ei zice ca e prea mult...

| nicoletalavinia14 a răspuns (pentru stylemakeup):

Depinde de inaltime...
nu e rau ca o sa slabeasca, dimpotriva, sa vezi cati baieti o vor placea dupa
dar asta nu inseamna ca baietii nu o sa o placa mai plinuta
dar e mai sanatos sa fii un pic mai slaba.
dar sora ei cati ani are?

| stylemakeup explică (pentru nicoletalavinia14):

Sora ei are 17 ani.

9 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Si ea crede ca daca nu mananca dulciuri o sa slabeascalaughing? Uite ca eu nu mananc dulciuri ca nu-mi plac, si tot ma ingras.

| felyfifi13 a răspuns:

Eu nu cred ca e bine sa tina cura de la varsta asta, e prea mica, e destul de periculos daca nu se poate abtine, poate sa se imbolnaveasca, incearca sa vorbesty cu familia ei si sa le explici ca e mai bine sa fie mai plinuta decat sa fie bolnava, sincer, eu nu cred ca e bine. dau macar spune-i sa tina o cura mai adegvata varstei ei, exista de alea pe baza de pastile pentru care nu trebuie sa ai un regim. daca tii la ea incearca sa ii explici ca e spre binele ei sa incerce macar alta cura daca nu vrea sa renunte de tot. sper ca te-am ajutat, fundita?

| felyfifi13 a răspuns:

Dar nu prea cred ca e asa grasa la 57 de kg, dar poate sa tina o cura mai putin severa(fructe, legume si sport, si carne dar nu in cantitati foarte mari, dulciuri doar ocazional)) daca vrea neaparat sa slabeasca

Răspuns utilizator avertizat
| MissConiac a răspuns:

Pai intr-un fel sau altul e bine ca nu mananca dulciuri deloc o perioada dar daca vrea poate sa incerce o cura in care manaci cat vrei dar numai un singur fel de mancate timp de 10 zile. in ziua 1 trebuie sa manace numai macaroane cu branza, ziua 2 numai orez in lapte, ziua 3 numai carne de porc(atentie nu prajita!), ziua 4 numai carne de pui fiarta sau la cuptor sau la gratar, ziua 5 numai carne de peste, ziua 6 numai cartofi, ziua 7 orice alte legume (crude sau fierte), ziua 8 numai fructe, ziua 9 iararsi numai legume si ziua 10 numai dulciuri. Eram foarte sceptica dar o colega a slabit 4 kg. Cura asta e mai mult de detoxifiere din cate am inteles si trebuie conbinata cu sportbig grin Efectul e garantathappy

| aleale a răspuns:

Salutare.Dupa parerea mea nu este indicata o cura de slabire ci mai degraba o cura de detoxifiere.Se va simti mult mai bine, va elimina din greutatea in plus, isi va recupera vitalitatea si cheful de viatahappy.Dar nu este voie sa te infometezi sau sa nu mananci dulce.Eh, aici fiecare intelege ce vrea.Acel dulce il putem lua intr-un mod cat se poate de sanatos din fructele alcaline care sunt recomandate din tot sufletul de catre toti nutritionistii.Eu (la fel cum am mai raspuns la alte persoane de aici) recomand programul de detoxifiere al Dr.Robert Young.Nu inseamna deloc infometare ci doar alimentatie si un stil de viata normal si sanatos. Ceea ce mancam, gandim si traim ne face sa fim sau nu, grasi-slabi, bucurosi-suparati, fericiti-tristi, etc.Iti stau la dispozitie pentru alte detalii, fara nici o problema.Te pup