| Anonimuserr a întrebat:

Ce dezinfectant omoara toti microbii pe o suprafata? Si daca se gaseste in farmacii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Ft bine ai remarcat, dezinfectantul e pentru suprafete(mese, podele incaperi etc) si are o conc de subst mai mare sunt o multime la farmacii si sunt de obicei eficiente, exemple stiu eu comp cu clor cloramina, detergenti sau hipoclorid de sodiu, ma rog la farmacii gasesti variantele comerciale cu concentratie speciale, alcoolul poate fi dezinfectant dar el nu distruge bact alcoolo acido rezistente in plus nu te pui sa speli pe jos cu alcool
iar apropo de alte comentarii pe tegumente nu se folosesc dezinfectanti ci antiseptici cu o concentratie mult mai mica acolo se incadreaza peroxidul, tinctura de iod si mai stiu eu ce substante

| FlorinDiablo a răspuns:

In special alcoolul, omora microbi dupa o suprafata iti pot recomanda alcool tehnic cel mai puternic alcol de pe piata la ora actuala. Daca suprafata este piele incearca cu tincutra de iod e cel mai puternic dezinfectant la nivel cutanat (piele)

| Anonimuserr explică:

Si pentru maini? Ce pot folosi? Ca sa elimin toti microbii de pe maini.

| tattooman a răspuns:

DETTOL e cel mai bun!

| Lupse a răspuns:

Dezinfectant pentru suprafete, care are efect bactericid, virucid.

Verifica aici:

https://igienata.ro/