| anonim_4396 a întrebat:

Ce dieta imi recomandati sa slabesc 12 kg intr-o luna? sunt fata am 15 ani 1.67 si 67 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Nu ai cum sa slabesti 12 kilograme intr-o luna si o sa-ti explic matematic de ce.

Pentru a da jos un kilogram de grasime tu trebuie sa te alimentezi cu aproximativ 7.000 de calorii mai putin decat ai nevoie. Pentru 12 kilograme asta inseamna o "economie" de 84.000 de calorii.

Ei bine, la varsta, inaltimea si greutatea ta, tu ai avea nevoie sa mananci undeva in jur de 1.500-1.800 de calorii pe zi ca sa te mentii.

Deci chiar daca nu ai manca absolut nimic (ceea ce bineinteles nu este nici sanatos si nici recomandat) nu ai avea cum sa "economisesti" mai mult de 45.000 - 54.000 de calorii, adica echivalentul a vreo 6-8 kilograme.

Realist vorbind, intr-o luna ai putea da jos 3-4 kilograme cu o dieta echilibrata si cu o ora de sport pe zi.

| nutuxcristian a răspuns:

O dieta bazata pe multe fructe si gimnastica, o sa iti spun mai pe inteles: Dimineata, poti sa mananci 60g de lapte si 40g de cereale musli si dupa aceea poti sa faci gimnastica,ce vrei tu. La pranz, poti incerca o supa de legume, iar seara o gustare cu fructe si maxim 3 felii de paine cu unt. Succes!

| alexutzu1230 a răspuns:

Nu cred ca este posibil dar poti face mult sport si sa manaci cat mai putina mancare grasa... ppoti incepe prin a manca supe si multe fructe si legume...eu spun sa nu iei pastile de slabit pentru ca accelea te pot inbolnavi chiar foarte grav. funda?