| simplegirl2 a întrebat:

Ce doza normala de paracetamol ar trebuie sa iei pe zi daca ai probleme cu ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicamentele se iau numai după un consult medical si la prescriptia medicului, tie cine ti a recomandat paracetamol? Ca daca era recomandarea medicului stiai clar cît sa i ei din el si de cîte ori pe zi, cel mai bine mergi la medicul tau de familie sa i ti dea macar o rețetă cu cantitatea de paracetamol pe care tu sa o poti lua fara alte complicatii, dar ce problemă ai de recurgi la paracetamol, ce varsta ai?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat mai mica, este foarte hepatotoxic. In nici un caz nu trebuie sa depasesti 500 mg, dar se regleaza in functie de severitatea problemei hepatice

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Eu știu că toate pastilele ajung in ficat, așa că nu trebuie sa iei prea multe.As zice că una pe zi e de ajuns.Succes!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă sanatate multă ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand NU este indicat sa iei zilnic paracetamol, pentru ca luat pe termen lung, afecteaza ficatul.
Nu trebuei luat mai mult de 1-2 ori pe luna, cate o singura pastila, doar in cazuri de dureri sau raceli.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Se regleaza in functie de severitatea problemei hepatice.
Doza pana in 600 mg.