| anonim_4396 a întrebat:

Ce e creatina si la ce foloseste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Uite mai multe definitii:
* Substanţă proteică extrasă din ţesutul muscular, cu acţiune tonică, digestivă si musculară.
http://creatina.vocabularweb.com/
* un aminoacid al carui rol principal este de a ajuta corpul sa elibereze o mare cantitate de energie atunci cand intervine oboseala, detalii pe: http://johannfitnesscenter.ro/forum/showthread.php?tid=42
sau:

cami
| cami a răspuns:

Cred ca tu vorbesti de cheratina laughing. Glumesc. Explicatia ti-au dat-o mai sus, doamnele.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Definitie:Creatinina se sintetizeaza in tesutul muscular prin intermediul unui proces de transformare a creatinei. Cantitatea de creatina convertita in creatinina este direct proportionala cu cu masa de tesut muscular din organism. Sinteza creatininei are loc in ficat si rinichi. Creatinina, ca si ureea, este eliminata prin urina. Ambele substante se gasesc in concentratii fiziologice constante in sange, care le transporta. Concentratia de creatinina in urina poate fi utilizata ca valoare de referinta pentru excretia unor analiti (albumina, alfa-amilaza).

| johnny_1840 a răspuns:

Creatina pur si simplu umple muschiul cu apa! Adica umple fibrele musculare cu apa deci o sa-ti creasca si forta cu 10 15 procente!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal.sunt un baiat de 16 ani am 1, 81 m si 85 kg.am masa musculara destul de mare si incep sa iau creatina pentru a face masa musculara e bun? am toate grupele de muschii foarte bine dezvoltate in afara de abdomen? am in brand 37, 7. ce sa fac?