Ce efecte are consumul de fast-food asupra sanatatii ochilor nostri?

In ziua de astazi timpul nu mai este aliatul nostru, din contra cel mai mare dusman. Totul se misca acum cu o viteza uimitore si cine nu se adapteaza este lasat in urma. Suntem atat de ocupati incat nu avem nici macar timp sa ne pregatim singuri hrana. Unul dintre cele mai nocive obiceiuri pe care insa din ce in ce mai multa lume il adopta este mancatul la fast-food.

Fast-food-ul a devenit pentru multi dintre noi locul perfect pentru masa. Dar cati dintre noi cunoastem adevarata valoare a acestor produse?

Mancarea de aici este atata de nociva incat este la fel de periculoasa ca si heroina! Un lucru foarte interesant este faptul ca o data ce ai mancat acolo  exista sanse foarte mari sa revii. Mancarea de aici produce dependenta in adevaratul sens al cuvantului.  Ai o senzatie teribila de foame in mod continuu. Schimbarea pe care o vei resimti pe cantar este doar inceputul a ceea ce va urma. Nu doar ca vei plati cu banii din buzunar, ci si cu sanatatea ta.

Ceea ce este foarte trist si ar trebui sa dea de gandit este faptul ca din ce in ce mai multi parinti dau copiilor lor o astfel de hrana.   Obiceiurile si amintirile din copilarie raman mereu intiparite in mintea copilului ca fast-food-ul o sa aiba un rol important pentru el.

Un lucru foarte frapant este faptul ca cei care adopta o astfel de dieta sunt practice ”programati” sa caute 3 elemente care se gasesc foarte rar in natura si care dauneaza foarte grav organismului: SARE, ZAHAR si GRASIMI.

Ochii tai sunt unul dintre cele mai importante simturi, insa sanatate lor  lasa de gandit atunci cand singura ta sursa de hrana este fast-food-ul. Din ce in ce mai multe persoane observa ca vederea lor s-a deteriorat considerabil, insa putin stiu faptul ca sanatatea ochilor incepe din farfurie. Trebuie sa stii ca, imbunatatirea vederii este un process complex care depinde in mare masura de grija pe care le-o acorzi zi de zi. Daca vrei sa beneficiezi de o vedere fara ochelari trebuie sa iti alimentezi organismul cu foarte multe vitamine si minerale.  Cate vitamine crezi ca se gasesc intr-un hamburger?

Ceea ce face ca aceste alimente sa fie atat de periculoase:

1. Cantitatea mare de grasimi nesanatoase prezente cu precadere in carne, cartofi prajiti , margarina, maioneze, sosuri etc.

2. Prezenta mare a sodiului  provenit din sare

3. Zaharul si inlocuitorii sintetici ai zaharului( zaharina sodica, aspartamul)

4. Colorantii si aromele artificiale folosite in cantitati impresionante pentru a “masca” gustul  si aspectul produselor folosite la prepararea alimentelor.

Fiecare dintre acestea produc vatamari mai mari sau mai mici asupra organelor si deci implicit si asupra ochilor.

Grasimile produc cu precadere boli cardiovasculare. Astfel toate grasimile se vor depunde pe artere. In acest fel  calitatea sangelui si circulatia lui catre organele pe care le ”hraneste’ este foarte mult ingreunata. Ochii tai vor avea mult de suferit deoarece aportul de vitamine si minerale care "ajunge" la ei este mult diminuat.

Sarea scade rezistenta organismului in fata bolilor  si produce o presiune oculara suplimentara datorita faptului ca tensinea va creste. Pot apare foarte usor glaucomul sau cataracta.

Zaharul creste la cote alarmante nivelul glucidelor din organism producand diabet. Diabetul produce deteriorarea vederii si se poate ajunge chiar pana la orbire.

Atunci cand consumi alimente ’light’ citeste foarte bine eticheta deoarece zaharul este inlocuit cu produse chimice care au efecte la fel de nocive ca si zaharul. In bauturile carbogazoase sau chiar guma de mestecat vrei intalni mereu ‘aspartamul’ sau ‘zaharina sodica”. Aspartamul produce orbire si tumori ale creierului.

Colorantii si aromele artificiale produc in principal un hazard al tututor functiilor. Daca pe moment ele nu au un efect atat de daunator, acumulate in timp se poate ajunge la tulburari de vedere si tulburarea functiilor creierului. Creierul nu va mai fi capabil sa asimileze si sa analizeze informatiile pe care ochii  le dau.

Fa alegeri sanatoase pentru tine si ochii tai si citeste tot timpul etichetele produselor pe cre intentionezi sa le procuri.

Incepe sa gatesti macar o masa a zilei si  consuma cat mai multe legume si fructe in stare cruda, ca sa nu diminuezi cantitatea de elemente nutritive pe care le contin. data viitoare cand intentionezi la mananci fast-food, gandeste-te ce ar alege ochii tai.

Daca vrei sa inveti mai multe sfaturi despre cum sa ai grija de ochii si vederea ta, intra pe www.renuntalaochelari.com si invata “Cele 10 greseli periculoase care duc la deteriorarea vederii tale” si cum sa le eviti.

articol oferit de Flavius

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Eu am probleme cu vederea si nu maninc la fast-food.nu am banii de fast-foog. maninc mincare gatita. nu are nici o legatura una cu alta. sare nu folosesc deloc. zahar folosesc foarte rar doar la prajiturii. grasimii nu maninc.

| poechce a răspuns:

Claudiea79, există persoane care au defecte de vedere din cauza altor lucruri, nu neapărat mâncarea.
Şi eu am probleme cu vederea, dar nu le am de la mâncare. aşa că nu eşti singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul este bun, mâncarea nesănătoasa - inclusiv cea de tip fast-food dăunează întregului organism, din păcate trimiterea la saitul comercial strica.