| Alaanonim2k20 a întrebat:

Ce efecte are lipsa de somn suficient noaptea? Cu ce ma afecteaza? Dar pe plan sexual cu ce ma afecteaza lipsa de somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Somnul ideal e intre ora 9pm pana la 2am - normal 8h pe zi. Cine are tura de noapte creste riscul de cancer, probleme cu inima, diabetul poate sa apara. Somnul pe timp de zi nu e bun nu te odihnesti bine chiar daca dormi bine nu se compara cu ala normal de la 10 noaptea pana la 6 dimineata. Riscul de moarte intre 50 - 60 de ani e mai ridicat daca nu dormi noaptea. Sexul nu e afectat de asta.

| anonimg a răspuns:

Cele mai multe celule se refac in timpul somnului de dinainte de miezul noptii, adica intre orele 21:00-24:00. Celulele raspunzatoare de sistemul imunitar fac parte dintre acestea. Adica o sa te imbolnavesti mult mai usor daca nu te culci devreme.
Pe partea sexuala nu am cunostinta. Dar asta nu inseamna ca lipsa somnului va avea beneficii in privinta aceasta.

| LPCTSTR a răspuns:

Desigur, pentu ca tu esti facut doar pentru sex, ai? Asta-i singurul tau scop in viata pentru care sa anulezi cel mai important proces bilogic al corpului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de somn are multe minusuri. De la moleseala la halucinații, șamd.
Ma rog dacă ești în tura de noapte încearcă sa nu bagi foarte în serios faptul ca afara e întuneric și tu ar trebui sa dormi. Omul se poate adapta la orice dacă vrea. Condiția e sa nu ți se para greu, irealizabil acel lucru.

Sa redau o întâmplare care nu prea își are locul dar pentru învățământile pe care le poți extrage din ea merita s-o povestesc.
Era o caniculă în toată regula, eu eram la rand și așteptam să fiu servit. Erau doua femei, mamă și fiică, care serveau. La un moment dat fata epuizata, i-a zis maică - si ca ea nu mai poate.
Maica-sa, foarte calm și înduioșator, i-a spus:
- "faci cum poți!"

Acest "faci cum poți" mi-a rămas în minte, mai ales ca a fost spus într-un moment în care era o agitație extremă și nu altceva. Am admirat mult acea scena, și parca mi se reda încă foarte proaspăt în minte vocea acelei femei care o incuraja pe fata ei sa continue, CHIAR DACĂ E GREU.
Nu știu eu zic ca ar merita sa fie scrisă aceasta fraza într-un roman celebru. "Faci cum poți! Mergi cum poți! Dar nicidecum nu te dai bătut"

Va spun ca pentru mine a fost o lecție de viata. Și eu sunt o persoana care nu prea suporta temperaturile peste 40 de grade, și am înțeles-o perfect. Era o scena impresionata, pe care nu as ezita nici o secunda sa o povestesc nepoților mei.

| oz_1736 a răspuns:

Daca vei fi agitat, ofticat, fara stare, nervos, nimic nu-ti convine nu vei avea nici chef de sex. Si daca intr-o zi vei avea chef, crezi ca va vrea ea dupa ce i-ai distrus nervii 5 zile!

| InvatamProgramare a răspuns:

Sunt foarte multe de zis despre lipsa de somn. Ajuta la aceelerarea multor boli: diabet, cancer, etc Scade capacitatea intelectuala. Scurteaza viata. Pentru explicatii complete iti recomand aceasta carte: https://event.2performant.com/......ents/click

| Ana876ana a răspuns:

Lipsa de somn poate provoca amețeli, oboseală și dureri de cap...
Pe plan sexual "I don't know, Men"?